RYCHVALD / Zahradní slavnost (Festyn Ogrodowy) je nejdůležitější každoroční akcí, kterou pořádá Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Rychvaldu. Letošní akce se konala v sobotu 22. června.

Pezetkaovci umístili stoly a židle v zahradě, která se nachází nedaleko Domu PZKO. Byla tam kdysi polská škola. Za budovou stojí pódium, na kterém vystupují umělci. Počasí letos bylo dobré,  nebylo příliš vedro, takže se dalo sedět venku, trávit čas s přáteli a samozřejmě sledovat program.

A nebylo to pouze pasivní sledování kapel. Programu dominovaly populární polské písně, které si všichni účastníci akce rádi zazpívali. A do Rychvaldu na akci přišli nejen místní obyvatelé, ale i lidé ze širokého okolí.

Jako první vystoupili Rychwałdzianie působící v MS PZKO Rychvald. Soubor vede a také doprovází na hudební nástroje Władysław Rusek, který je zároveň předsedou MS PZKO v Rychvaldu. Rychwałdzianie dokonce sáhli po populárních předválečných hitech.

Na této venkovní akci nemohl chybět smíšený sbor Lutnia, působící v MS PZKO v Dolní Lutyni. Zejména proto, že spolupráce mezi Lutnií a Rychwałdzianami, jak řekla Maria Sztwiertnia, předsedkyně MS PZKO, probíhá již více než třicet let. Někteří zpěváci jsou členy obou souborů, spojuje je také osoba dirigenta Władysława Ruska. Lutnia zpívala písně „Kwiaty polskie” i „Staropolskim obyczajem”.

V další části programu vystoupil soubor Zespół Pieśni i Ruchu Nieskoordynowanego Niezapominajki z Havířova Suché. Diváci v Rychvaldu ho mohli vidět už potřetí. Jedním ze sólistů souboru byl Zbyszek Letocha, známý doposud jako zpěvák kapely Old Boys Band, působící v MS PZKO v Orlové-Porubě.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test