V květnu je den zřetelně delší a noci se zkracují. Měsíc 4. května byl v novoluní.  Od 6. května, hodinu po západu slunce, bylo možné pozorovat jeho tenký srpek nízko nad západním obzorem.

8. května, po setmění, s bezmračnou oblohou, je „mladý“ měsíc je zřetelněji vidět nad západním obzorem ve společnosti načervenalého Marsu. V tento den je jen asi 16 procent povrchu Měsíce osvětleno slunečním zářením. Zbytek lunární hemisféry, která je natočená k nám, bude méně viditelný. Tento jev se nazývá šedé světlo.

Kolem Měsíce a planety Marsu jsou viditelné nejjasnější hvězdy již mizejících zimních souhvězdí: Betelgeuza z Orionu, Procjon z Malého psa,  Polluxe a mírně slabšího Castor z Gemini a Kapelly z souhvězdí Vozky.

V první čtvrtce bude Měsíc 12. května.

Roman Strzondała

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.