Čtěte nás! Každý den nové informace!

OLZA / V pátek 24. května měly sbory Lutnia z Dolní Lutyně a Rychwałdzianie z Rychvaldu působící v rámci Místních skupin Polského kulturně-osvětového svazu, možnost zúčastnit se krásné oslavy v polské Olze, během které se oslavovalo 20. výročí pěveckého souboru Olzanki. Téměř dvě desetiletí trvá také pěvecká spolupráce těchto souborů.

Jubilejní oslava začala mší v kostele Panny Marie královny míru, během které se o hudební vystoupení postarali zpěváci Olzy. Akce pak pokračovala v Centru kultury v Olze, kde ředitelka Městského kulturního centra v Gorzycích Bibiana Dawid přivítal vzácné hosty: poslankyni Terezu Glenc, starostu obce Gorzyce Daniela Jakubczyka, místostarostu okresu Wodzisław Tadeusze Skatułu a předsedkyni Klubu vesnických žen Elżbietu Kołek.

Biesiada Olzańská, jak se dříve jmenovaly Olzanki, vznikla po velké povodni v roce 1999. Členové Biesiady Olzańské se chtěli odtrhnout od šedé reality a problémů. Chtěli si užívat života. Nejprve začali organizovat cyklistické výlety do České republiky. Do Piště na zákusek nebo Šilheřovic a vždy se zpěvem, jak vzpomíná Anna Kopystyńska, manažer týmu, jejíž nápady, specifický smysl pro humor a charisma neustále rozvíjejí soubor, který neustále překvapuje posluchače.

Skupinu Olzanky tvoří 5 mimořádných dám a 2 pánové, které spojila společná vášeň pro zpěv. Ačkoli většina z nich jsou už babičky a dědečkové, jejich energie, smysl pro humor a ráznost jim může mnoho mladých lidí závidět. Soubor existuje již 20 let ve Venkovském domě kultury v Olze a jeho uměleckým šéfem byla dlouhodobě Irena Witek-Bugla. Nyní ji nahradila Urszula Wachtarczyk, která také doprovází soubor na akordeon a varhany.

Bohatý a různorodý repertoár a kouzlo tohoto souboru způsobují, že je často zván na různé akce a oslavy v obci, ale i u nás.

Olzanki vystoupily už několikrát v Dolní Lutyni, ve Věřňovicích, a také v Orlové, Doubravě, Rychvaldu, Darkově, Karviné a Albrechticích.

Sboristé ze sborů Lutnia a Rychwałdzianie popřáli souboru Olzanky, předali kytici květin, dárek a zazpívali píseň „Polskie kwiaty“ pod vedením dirigenta Władysława Ruska. Právě tuto píseň před 20 lety přivezl sbor Lutnia z Koszalina, kde se zúčastnil workshopů polských sborů.

MARIA SZTWIERTNIA

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test