OLZA / V pátek 24. května měly sbory Lutnia z Dolní Lutyně a Rychwałdzianie z Rychvaldu působící v rámci Místních skupin Polského kulturně-osvětového svazu, možnost zúčastnit se krásné oslavy v polské Olze, během které se oslavovalo 20. výročí pěveckého souboru Olzanki. Téměř dvě desetiletí trvá také pěvecká spolupráce těchto souborů.

Jubilejní oslava začala mší v kostele Panny Marie královny míru, během které se o hudební vystoupení postarali zpěváci Olzy. Akce pak pokračovala v Centru kultury v Olze, kde ředitelka Městského kulturního centra v Gorzycích Bibiana Dawid přivítal vzácné hosty: poslankyni Terezu Glenc, starostu obce Gorzyce Daniela Jakubczyka, místostarostu okresu Wodzisław Tadeusze Skatułu a předsedkyni Klubu vesnických žen Elżbietu Kołek.

Biesiada Olzańská, jak se dříve jmenovaly Olzanki, vznikla po velké povodni v roce 1999. Členové Biesiady Olzańské se chtěli odtrhnout od šedé reality a problémů. Chtěli si užívat života. Nejprve začali organizovat cyklistické výlety do České republiky. Do Piště na zákusek nebo Šilheřovic a vždy se zpěvem, jak vzpomíná Anna Kopystyńska, manažer týmu, jejíž nápady, specifický smysl pro humor a charisma neustále rozvíjejí soubor, který neustále překvapuje posluchače.

Skupinu Olzanky tvoří 5 mimořádných dám a 2 pánové, které spojila společná vášeň pro zpěv. Ačkoli většina z nich jsou už babičky a dědečkové, jejich energie, smysl pro humor a ráznost jim může mnoho mladých lidí závidět. Soubor existuje již 20 let ve Venkovském domě kultury v Olze a jeho uměleckým šéfem byla dlouhodobě Irena Witek-Bugla. Nyní ji nahradila Urszula Wachtarczyk, která také doprovází soubor na akordeon a varhany.

Bohatý a různorodý repertoár a kouzlo tohoto souboru způsobují, že je často zván na různé akce a oslavy v obci, ale i u nás.

Olzanki vystoupily už několikrát v Dolní Lutyni, ve Věřňovicích, a také v Orlové, Doubravě, Rychvaldu, Darkově, Karviné a Albrechticích.

Sboristé ze sborů Lutnia a Rychwałdzianie popřáli souboru Olzanky, předali kytici květin, dárek a zazpívali píseň „Polskie kwiaty“ pod vedením dirigenta Władysława Ruska. Právě tuto píseň před 20 lety přivezl sbor Lutnia z Koszalina, kde se zúčastnil workshopů polských sborů.

MARIA SZTWIERTNIA

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test