BOHUMÍN-SKŘEČOŃKRZECZOŃ / – Prosíme o mír, Pane náš – zazpívali sboristé. Tato slova se stala ústředním tématem vzpomínkové akce, která se konala 5. května na hřbitově v Bohumíně-Skřečoni.

Padesát let uplynulo od odhalení památníku 104 Poláků, obětí Polenlagru č. 32 v Novém Bohumíně, což byl německý tábor nucených prací v letech 1942-1945. V Polenlagrech byli uvězněni pouze Poláci. Mrtví vězňové z tohoto tábora byli pohřbeni na hřbitově ve Skřečoni. Mezi 104 oběťmi bylo 42 mužů, 39 žen a 23 dětí.

O pamětní místo se stará Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu ve Skřečoni, která byla rovněž pořadatelem obřadu. O historii Polenlagru vyprávěl předseda skupiny Czesław Gałuszka. Čestnou stráž u pomníku drželi harceře. Vlastenecké písně společně zazpívaly pod taktovkou Ireny Szeligy sbory Kalina z Łazisk, Zaolzie z Orlové-Lutyně a Hasło ze Skřečoně. S programem vystoupili také žáci polské základní školy v Dolní Lutyni. 

Dopis polské generální konzulky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowicz přečetla její zástupkyně Maria Kovacs. – Dnes je naší povinností dbát na to, aby tyto nelidské a hanebné události nezůstaly zapomenuty v tichu minulosti, ale aby našly své důstojné místo v naší přítomnosti – četla Kovacs. Následně dodala – Jste strážci historie a paměti. Staráte se o toto místo, aby přetrvalo pro příští generace, a za to si zasloužíte uznání a velkou úctu.

Mezi hosty, kteří apelovali o zachování paměti těchto tragických událostí 2. světové války byli také místostarosta Boguminy Igor Bruzl a předseda Sekce historie regionu PZKO Stanisław Gawlik. Věnce a květiny u pomníku položila rovněž předsedkyně PZKO Helena Legowicz, zástupkyně České asociace bojovníků za svobodu a ředitelka Polské základní školy z Dolní Lutyně Sabina Suchanek.

Rozsáhlý článek o historii Polenlagru č. 32 a 104 obětech byl vytištěn v dubnovém čísle měsíčníku Zwrot.

CR

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.