Čtěte nás! Každý den nové informace!

ČESKÝ TĚŠÍN, TĚŠÍN / V sobotu 1. června se uskuteční slavnostní inaugurace 29. Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic. Ale již v pátek 31. května organizátoři, Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie a Člověk na hranici v Českém Těšíně, zvou na doprovodné akce.

V pátek večer na nádvoří Muzea Těšínského Slezska v Cieszyně zazpívá Antonina Krzysztoń, polská zpěvačka, skladatelka, autorka textů, známá interpretací děl českého barda Karla Kryla. A právě písně Kryla budou znít mimo jiné během koncertu. Zpěvačka také představí své nejnovější písně.

Repertoár Karla Kryla zapadá do tématu akce, která se bude konat v pátek a sobotu. Jedná se o akci Impuls 89, které podtitul „Třicet let svobody.Třicet let polsko-česko-slovenské spolupráce v oblasti kultury“ hovoří sam za sebe. Připomene nadcházející výročí událostí, které změnily běh dějin v našich zemích.

Před polednem se na střední škole v Třinci a v Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie uskuteční vzdělávací setkání pro studenty středních škol a promítání dokumentárního filmu „Wroclaw 99 minus deset“ režiséra Vladimíra Merty.

V 16.00 hod. v Muzeu Těšínského Slezska v Těšíně se bude konat vernisáž výstavy dokumentující polsko-české dny křesťanské kultury „Buďme rodinou“, které od roku 1990 pořádá Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Nowej Rudzie.

V 16:30 se v těšínském Café Muzeum setkají aktivisté bývalé polské demokratické opozice, čeští disidenti, členové SPCzS, aby diskutovali o historii a současnosti polsko-česko-slovenských vztahů.

Na Střelnici v Galerii Půda se bude konat v 18.00 otevření výstavy „Hranice / Granica“, která je společným projektem umělců žijících v pohraničním regionu Cieszyna a Českého Těšína a pokračováním spolupráce v oblasti výtvarného umění. Představí se: Hana Cichoňová, Bogusław Dziadzia, Katarína Klusová, Władysław Kubień, Dáša Lasotová, Adam Molenda, Gabriela Pienias, Pavel Noga, Marek Pražák, Magdalena Szadkowska, Jarosław Skutnik, Aleš Szotkowski, Ladislav Szpyrc, Krzysztof Wilde. Bude otevřena do 28. června.

V sobotu před prvním představením festivalu v 18.30 v galerii Těšínského divadla v Českém Těšíně bude otevřena dokumentární výstava „Impuls 89“, která bude prezentovat důležité momenty z historie spolupráce českých a polských disidentů v osmdesátých letech, události roku 1989 ve Vratislavi a na Těšínském Slezsku, historii třicetiletého působení SPCzS a jejich českých partnerů. Výstava potrvá do 8. června.

A pak začne divadelní maraton. Zahájí ho v Těšínském divadle cirkusové vystoupení s hudbou pražské skupiny Cirk La Putyka „Isole“. Ředitelem představení je Maksim Komaro.

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test