E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

TŘINEC / Už tuto sobotu se setkáváme na Festivalu PZKO v Třinci. O tom, co pro nás připravili organizátoři akce, to znamená Polský kulturně-osvětový svaz, jsme byli informováni na tiskové konferenci minulý čtvrtek.

A tak připomínáme, že Festival PZKO začíná 25. května ve 13:00 v třinecké Werk Areně. Na místě budou stánky s občerstvením, kde si budete moci koupit domácí jídlo. Připraví je 17 místních skupin PZKO a také řemeslníci z regionální značky „Gorolsko Swoboda“. „Všichni, kdo přijdou, si určitě pochutnají na našich specialitách,“ řekl Piotr Chroboczek, místopředseda HV PZKO.

„Samozřejmě nabízíme hlavně kulturu,“ doplnila předsedkyně HV PZKO Helena Legowicz. Protože polská kultura je na Festivalu nejdůležitější.

Celou akci zahájí vystoupení polských pěveckých sborů, nejen těch, které působí v rámci PZKO. Polské a české hymny a několik písní speciálně připravených na zahájení Festivalu zazpívá 300 – 350 sboristů. Povede je Aleksandra Zeman. Pak se na jevišti budou prezentovat děti z našich regionálních souborů, vystoupí asi sto malých tanečníků.

Hlavním vystoupením místních regionálních souborů bude program „Z biegiem Olzy“, který představuje bohatství naší lidové kultury. Na jevišti v rámci tohoto bodu programu vystoupí zhruba 160 tanečníků. K tanci jim bude hrát asi 40 hudebníků z našich kapel. A nakonec se představí hvězda folklorní části programu – Soubor písní a tanců „Śląsk“.

Večer se můžete těšit na vystoupení kapely Lake Malawi, která se právě vrací z Tel Avivu, kde na festivalu Eurovision získala skvělé 11. místo. První koncert po návratu bude hrát právě na Festivalu PZKO na scéně ve Werk Areně.

Na druhé, vnější scéně si můžete poslechnout rockové kapely Ampli Fire a Bartnicky. Nejprve však na ní vystoupí finalisté Festivalu dětské písně. Na vnější scéně budou hrát i naše lidové kapely. A večer bude k tanci hrát iBand.

Ještě před oficiálním zahájením Festivalu PZKO ve Werk Aréně proběhne v evangelickém kostele v Třinci ekumenická bohoslužba, během které bude čestné občanství města Třince přiznáno in memoriam Bohuslavovi Kokotkovi. Na bohoslužbě zazpívá sbor Hutnik.

A v pátek těsně před Festivalem v 19. v třinecké knihovně se bude konat další akce doprovázející festival tj. česko-polský souboj slamerů.

Předsedkyně PZKO Helena Legowicz také zdůraznila, že organizátoři pamatovali také na nejmenší návštěvníky Festivalu PZKO. Nebudou mít čas se nudit. Budou si moct hrát například ve stanu s 5 tisíci dřevěnými kostkami a na velkém dětském hřišti.

Na tiskové konferenci byla také primátorka města Třince Věra Palkovská, která zdůraznila, jak dobré soužití několika národností obohacuje Třinec. Město Třinec převzalo záštitu nad Festivalem PZKO.

„Jsem velmi ráda, že když řeknete Třinec, tak se vám nevybaví jen huť a hokej, ale Třinec má také bohatou kulturní nabídku,“ uvedla Palkovská.

Informace o Festivalu PZKO najdete na webu festiwalpzko.cz

(indi)

Štítky: , , ,

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.