CIESZYN / V bezprostřední blízkosti Zámeckého vrchu v Těšíně by měla vzniknout základnová převodní stanice. Informace o tom se setkaly se silným odporem nejen obyvatel Cieszyna. Konečná rozhodnutí ještě nepadla, ale těšínská radnice ujišťuje, že „až do nalezení řešení, které bude přijatelné pro všechny, práce na výstavbě stanice na ul. Sportowa nebudou investorem zahájené. “

Jak jsme informovali, městský úřad v Cieszynu plánoval uspořádat setkání s investorem a přesvědčit ho, aby změnil umístění investice.

Během setkání, kterého se zúčastnila také starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková, byly předloženy argumenty, které měly investora (síť Play) přesvědčit, že se poloha na ul. Sportowa nehodí k historickému a turistickému charakteru Cieszyna. „Důležitým argumentem bylo naše umístění na hranicích a možné reakce místních komunit obou částí Těšína,“ řekla starostka města Cieszyn Gabriela Staszkiewicz.

„Dalším bodem jednání bylo projednávání možných společných aktivit, které by mohly vést ke změně lokality zvolené investorem. Prohlásil, že v nejbližších dnech nám představí návrhy na nová místa, na kterých by mohla být postavena základnová stanice,“ informuje Staszkiewicz.

Během tiskové konference pořádané ve čtvrtek na radnici jsme se dozvěděli, že síť Play již má vysílač na komíně Energetyka Cieszyńska, ale je příliš slabý.

„Řekli nám také, že normy, které jsou v Polsku, jsou mnohem vyšší než ty, které platí v České republice nebo v Německu. Proto musí být věž vyšší, aby byl rozsah větší se slabým signálem,“ vysvětlovala starostka Cieszyna.

Věž musí být kvůli své výšce červené a bílé barvy. Pokud by byla do výše padesát metrů, mohla by to být šedá a méně viditelná. Vyplývá to z ustanovení leteckého práva.

„V rozhovorech s Play jsme zdůraznili, že pokud se jedná o veřejně prospěšnou investici, měla by být konzultována s občany. Na druhou stranu, Play prostě řekl, že jsou připraveni na protesty, mají protesty u každé investice. Snažili jsme se je přesvědčit, že pro všechny by bylo lepší, kdybychom našli místo, které by bylo méně kontroverzní,“ oznámila průběh setkání starostka Cieszyna.

„Uvidíme, co bude. Varovali jsme je, že lidé jsou velmi odhodlaní a myslím si, že takový hráč na trhu si nemůže dovolit takový skandál na české a polské straně,“ dodala starostka.

(indi)

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.