CIESZYN Jak vypadá restaurování a konzervace knih, se mohli dozvědět všichni zájemci, kteří do Książnici Cieszyńské přišli minulý pátek. Přednáška z cyklu Cimelie a zvláštnosti Książnicy Cieszyńské byla věnována právě tomuto tématu. Přednášku vedli Łucja Brzeżycka a Anna Fedrizzi-Szostok.

„Inkunábule má z technologického hlediska stále mnoho vlastností rukopisů, takže je nesmírně důležité zachovat při restaurování všechny tyto prvky,“ vysvětlila přednášející. Dále dodala, že k pracím, které provádějí, patří například odkyselovací lázeň nebo posilování struktury papíru. Všechny tyto procedury vyžadují neuvěřitelnou přesnost a jemnost. Brzeżycka vysvětlila mimo jiné, že v situacích, kdy konzervativní údržba nestačí, je třeba knihu rozložit a provést podrobnou údržbu.

„Než začneme s údržbou, knihy se vydezinfikují a zdokumentují. Jedná se o popisnou a fotografickou dokumentaci. V této fázi také provádíme část výzkumu, zbytek po ošetření listů knihy. Během této údržby se odděluje rovněž obal knihy a jiné konstrukční prvky knihy. Během komplexní údržby musíme také odstranit obal knihy a odstranit konstrukční prvky,“ popsala konzervaci.

Jelikož knihy po restauraci jsou opravdu velmi zřídka zpřístupňovány veřejnosti, páteční setkání bylo skvělou a jedinečnou příležitosti k obdivu středověkých knih.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test