E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

TŘINEC-KOJKOVICE / To opravdu nikdo nečekal. Během jarního úklidu Kojkovic, v budově bývalé polské školy byla nalezená stoletá tabule se jmény čtyř obyvatel Kojkovic, kteří zahynuli během první světové války.

Objev je zásluhou místních hasičů, kteří v suterénu budovy, která kdysi bývala polskou školou, otevřeli doposud nepřístupnou místnost ve sklepě. Polská škola byla v Třinci – Kojkovicích zavřena v roce 1961. V roce 1983 byla budova přestavěna na Dom Kultury, který byl otevřen v roce 1986. „Starší obyvatelé Kojkovic si pamatují, jak tato pamětní deska visela ve školní chodbě,“ uvedla  z místa nálezu Dorota Havlík.

Na pamětní tabuli jsou vypsaná čtyři jména – úředník Jerzy Stokłosa, tesař Adam Trombik, chalupník Józef Klimsza a jeho syn Jan Cholewik. Dále na tabuli najdeme informace v polském jazyce – kdy a kde zemřeli.  

Původně byla tabule umístěná na pomníku císaře Františka Josefa I. O stavbě pomníku rozhodl v roce 1908 obecní úřad v Kojkovicích, které byly tehdy samostatnou obcí.  Pomník byl postaven v místě, ze kterého císař pozoroval vojenské manévry, a jeho odhalení se zúčastnily zhruba 2 tisíce lidí.

Pamětní deska připomínající čtyři obyvatele Kojkovic, kteří zemřeli během první světové války, byla umístěna na pomníku na místě staré plakety hned po skončení první světové války. Po druhé světové válce byla deska přestěhována do budovy tehdejší polské školy. V roce 1950 se na pomníku objevila pamětní deska s nápisem „Za trvalý mír / Za trwały pokój“.

Teprve v roce 2010, díky úsilí Místního skupiny Polského kulturně-osvětového svazu a spolufinancování městského úřadu v Třinci byl „císařský“ památník zrekonstruován, i s novou pamětní deskou s původním textem z roku 1908: „Na pamiątkę pobytu Cesarza Franciszka Józefa I w gminie Kojkowicach w dniu 4 września 1906 dla uczczenia jego sześćdziesięcioletnich rządów 1848- 1908”.

Co se stane s objevenou pamětní deskou? „Chceme ji nechat obnovit, neboť je výrazně poškozena. Budeme také hledat místo, kam bychom to mohli umístit,“ dodává Dorota Havlík.

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.