KARVINÁ / Dvacet let činnosti slaví skupina karvinských umělců 2 1 2. V Městském kulturním domě v Karviné-Novém Městě je možné shlédnout zajímavou výstavu jejich maleb, sochařských a keramických děl.

Skupinu 2 1 2 (dva jedna dva a ne dvě stě dvanáct), která navazuje na dřívější uskupení Parazol, tvoří Jarka Rybová, Walter Taszek, Jitka Gřešková, Romana Taszková a Dita Maruscáková. Její historií popsala během otevření výstavy v úterý 2. dubna Jarka Rybová.

Společně s Walterem Taszkem a Jitkou Gřeškovou v 70. letech začali pracovat v karvinském oddělení propagace Městského kulturního domu. Založili Karvinský salón, pořádali plenéry u kašny na fryštátském náměstí, a pro děti v parku Boženy Němcové. Zastupovali město na přeshraničních výstavách v Polsku.

Mezitím jejich děti vyrostly a připojily se ke skupině, dcera Waltera Taszka Romana a dcera Jarky Rybové Dita, dnes Maruscáková. Každý člen skupiny má umělecké vzdělání a dohromady její členové mají 300 let. Spojuje je přátelství a společný pohled na umění. První společná výstava skupiny se konala v Karviné v roce 1998, další v roce 2000 v Havířově, v roce 2010 v Karviné, v roce 2012 v Polsku v Rybniku.

V roce 2015 byli iniciátory akce Konverzace prostřednictvím umění, která se stala trvalým projektem města, jehož úkolem je seznámit širokou veřejnost s umělci spojenými s regionem. Nejde jen o umělecké výstavy, ale i koncerty, přednášky a představení.

Vernisáže se zúčastnili také přátelé a umělci z Polského sdružení výtvarných umělců a bývalé Literární a umělecké sekce Polského kulturně-osvětového svazu, do které patřil i Walter Taszek. Připomeňme, že v roce 2012 se stal laureátem Srebrnych Spinek – ceny udělované polským generálním konzulem v Ostravě za úspěchy v oblasti kultury.

Výstava je otevřena v Mánesově sále Městského kulturního domu v Karviné-Novém Městě do 8. května.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test