ORLOVÁ-LUTYNĚ / „Naše přítomnost zde dokládá, že pamatujeme a jsme si vědomi toho, co se stalo s našimi předky před téměř  osmdesáti lety,“ konstatoval u pamětní desky připomínající oběti druhé světové války, která se nachází v budově Polské základní školy a mateřské školy v Orłové-Lutyni, Marian Stec, místopředseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu.

Skupina PZKO v Orlové-Lutyni byla, stejně jako každý rokem, pořadatelem pamětní akce, která se konala ve čtvrtek 11. dubna u příležitosti 79. výročí hromadného zatýkání Poláků na české straně Těšínského Slezska a 74. výročí konce druhé světové války.

„Duben je zvláštní měsícem, protože v rámci speciální pacifikace AB, která byla zaměřena na likvidaci polské inteligence, bylo zatčeno  mnoho našich předků,“ řekl mluvčí, poté představil biografie tří obětí: Ferdynanda Bystroně, Leopolda Bednarze a Józefa Potyka.

„Měli bychom vždy pamatovat na roky okupace, roky krutosti. Naše dnešní setkání je poctou padlým a zavražděným. Měli bychom mít na paměti, že každá válka je zlá, přináší bolest a úzkost, proto musí člověk udělat vše pro to, aby byl mír naší účastí a účastí příštích generací,“  apeloval Marian Stec.

Během pamětního setkání, kterého se zúčastnila také místostarostka Orlové Naděžda Kubalová a delegace Sdružení českých bojovníků za svobodu, zazněly česká a polská hymna. Pod taktovkou Magdy Rusek-Veselé zazpíval smíšený sbor Zaolzie MS PZKO Orlová-Lutyně. Pod pamětní desku byly položené věnce a kytice a svíčky.

CR

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.