I když studenti mají poměrně hodně povinných testů či diktátů, další verifikace svých vědomostí se nebojí. Hodně z nich dostalo chuť napsat si Eurodiktát, a to hned v několika jazycích!

Eurodiktát trval v českotěšínském Polském gymnáziu Slowackého dva dny. První den – ve středu 27. března – zájemci psali diktát v polském, českém a anglickém jazyce, následný den pak v druhém cizím jazyce – ruském, německém nebo francouzském.

V polském gymnáziu se jedná o tradiční akci. Chyby ze všech třech diktátů se sčítají. Tomu, kdo udělal nejméně chyb, pak patří titul Mistra pravopisu.  

„Pokaždé také udělujeme titul v každém z jazyků, protože někteří jsou například skvělí v polštině, hůře pak zvládají angličtinu. Nicméně diplomy a knižní ceny dostanou tři nejlepší ze všech jazyků,“ vysvětlila učitelka Halina Pribula, která se na pořádání Eurodiktátu podílí.

Eurodiktátu se letos zúčastnilo 53 studentů (ve škole jich studuje zhruba 350). Všichni zdůrazňovali, že diktát píší proto, aby sami zjistili, zda se v tom či onom jazyce zlepšili a na jaké úrovní jazyk ovládají.  

„Diktáty z polštiny a češtiny byly poměrně jednoduché, ale učitelky dost rychle diktovaly, a občas jsem nestíhala. S angličtinou to už tak jednoduché nebylo, protože diktoval učitel ze Spojených států, který je v naší škole celý rok na stáži. Ten text byl opravdu těžký. Některé slova jsme slyšeli poprvé v životě. Opravdu do nebyl lehký diktát,“ přiznala po prvním dnu Agata Grycz.

Zvlášť byli hodnoceni ti, kteří psali diktát druhý den, a to z dalšího cizího jazyka – ruštiny, němčiny nebo francouzštiny. Někteří studenti psali pouze tento diktát, jiní se Eurodiktátu účastnili i první den.

„Včera jsem psala diktát ve třech základních jazycích, dneska z ruštiny. Bylo to zajímavé a zároveň těžké. Museli jsme psát poměrně rychle, a k tomu pamatovat na čárky. No a samozřejmě na azbuku,“ sdělila naší redakci po diktátu z ruštiny Maria Konesz, která diktát z ruštiny psala potřetí.

Eurodikát pořádá Školní komise. Výsledky budou zveřejněné ve středu 3. dubna.

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test