Čtěte nás! Každý den nové informace!

Ačkoli šlechtické sídlo ve Velkých Kunčicích bylo pravděpodobně založeno na počátku 15. století a obec přecházela do rukou dalších šlechtických rodů, nejstarší dochovaný obraz paláce pochází z roku 1806.

Obraz, podle Mariusze Makowského („Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku“): „Jej zachycuje, jako tehdy na Těšínském Slezsku módní patrové šlechtické sídlo s mansardovou střechou. Vedle něj byla v roce 1776 na místě původní dřevěné kaple vytvořena zděná kaple s barokním štítem, s volutami a střešní zvoničkou.

Zámek koupil počátkem 19. století Jan Josef Antoni, hrabě Larisch von Mönnich. Podle Makowského „jeho vnuk Evžen přestavěl bývalý hrad do podoby tehdy módní, tzv. italské vily. Novou stavbu pak tvořil hlavní trakt s vysunutým rizalitem, věž s vyhlídkovou terasou a postranní pavilon. Skromná fasáda, půlkruhová benátská okna a ploché střechy připomínaly toskánskou architekturu.

Posledním majitelem paláce byla jeho vnučka Gabriela, která se v roce 1893 provdala za císařova pobočníka hraběte Felixe Thuna z Hohensteinu. Po svatbě palác přestavěli v barokně-klasicistním francouzském stylu.

„Hlavní trakt byl zvýšen o jedno patro, na jeho fasádě byl umístěn rizalit ohraničený pilastry. Celý objekt byl pokryt mansardovou střechou. U vchodu stála prostorná velká terasa – balkon podepřený pilíři a sloupy. Byla také rozšířena čtyřpatrová věž s hodinami a vysokou kopuli, která spojuje obě části paláce. Klasicistní podobu tehdy dostala také kaple. Palác ze všech stran obklopoval přírodní park s umělým rybníkem,“ píše Makowski.

Hraběnka je známá v povědomí obyvatel Těšínského Slezska jako „Dobrá Pani z Kunčic“. Zapojila se do filantropických a charitativních aktivit. Gustav Morcinek ji zmiňuje ve svém díle „Czarna Julka“ a největší slávu ji přineslo sponzorování jednoho z pavilonů Slezské nemocnice v Těšíně. Po druhé světové válce jí byl odebrán veškerý majetek.

Vraťme se k dalšímu osudu samotné budovy – skutečnosti, že vyrůstala v paláci, se může pochlubit mnoho lidí. V paláci, po mnoho let, od roku 1952 do roku 2006, fungoval dětský domov. Od roku 2007 je budova v soukromém vlastnictví, v roce 2010 byl areál paláce a parku opět na prodej. Budova je pořád prázdná.

Palác se nachází na ul. Zamkowa 22, na pravém břehu Petrůvky. Poblíž se nachází cyklostezka, takže není těžké se tam dostat.

(indi)

Štítky:

Komentáře


Čtěte také


Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (13)
Červenec252021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (13)

Nová atrakce na Trojmezí
Červenec252021

Nová atrakce na Trojmezí

Do kina na filmy pro dospělé i s malými dětmi. V Třinci začíná projekt MAMAkino
Červenec252021

Do kina na filmy pro dospělé i s malými dětmi. V Třinci začíná projekt MAMAkino

Výstava věnovaná těšínským rytířským rodům je k vidění v Pivovaru Cieszyn do neděle.
Červenec242021

Výstava věnovaná těšínským rytířským rodům je k vidění v Pivovaru Cieszyn do neděle.

Pouť na Kozubové se koná již tuto neděli
Červenec222021

Pouť na Kozubové se koná již tuto neděli


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test