Jmelí se stalo v poslední době široce uznávaným symbolem Vánoc. Ukazuje se, že ve starověké, slovanské a pohanské tradici, tato rostlina byly považována jako symbol jara a života.

„U Slovanů se jmelí s největší pravděpodobností objevilo jako ozdoba a symbol věčného života na Jare Gody, neboli obřad přivítání jara, protože je zelené v době, když se ještě zelená barva neobjevuje v přírodě,“ říká Mira z týmu Wielkomorawska Drużyna Rekonstrukcji Wczesnosłowiańskiej „Leszy” z Cieszyna.

„Je však málo faktických informací o jmelí. Pokud jsou, jedná se spíše o dohady, pokusy etnologů znovu nalézt způsob, jakým byly použity, kdy a během jakých svátků,“ dodává.

Tématem se také zabývala Tarja Drekisdottir ze skupiny historické rekonstrukce Utgard Gliwice. Studovala „Mýty a magické byliny“ Maria Immaccolata Macioti, „Slovník keltské kultury“ S. a P. Botheroyd, jako certifikovaný zdravotnický technik také učebnice farmakologie a terapie rostlinnými léky. A jelikož se zabývá rituály, snažila se zkombinovat znalosti získané z různých oborů do souvislého obrazu jmelí v očích našich předků.

„Na začátku je třeba zmínit, že zvyky týkající se jmelí se vyskytují jak u Keltů, tak u Slovanů, Němců a Skandinávců a jsou většinou totožné nebo velmi podobné. Je těžké dnes posoudit, které jsou převzaté a které jsou původním dílem jednotlivých skupin. Všichni si všímají jedinečnosti jmelí jako rostliny, která žije „jinak“. Je to rostlina s dvojí povahou. Žádné kořeny, mezi nebem a zemí. Byla také symbolem věčného, nepřemožitelného života – vždy zelená, nebere jídlo ze země, plodící v zimě proti zákonům přírody, během období smrti a spánku. Z tohoto důvodu ji lidé věšeli v zimě pod stropem. Jmelí bylo také spojeno s bohyní nového světla, v podobě první hvězdy objevující se na obloze. Barva a konzistence bobulí byla spojena se semenem, takže byla použita v rituálech věnovaných životu a plodnosti, během lunárních obřadů. Zlatá barva, kterou na sebe brala po utržení, byla spojena s mocí slunce, dárce sklizně a života. A tak byla také sbíraná v březnu – v době budícího se života, aby její přítomnost dávala novou sílu a plodnost lidem i zvířatům. A na svátek letního slunovratu byly její větvičky vhozeny do ohně, aby se vyprosilo bohatou sklizeň, lásku, ochranu a prosperitu lidem,“ tvrdí Tarja.

A jako zdravotnický technik dodává, že jsou známy a potvrzeny léčivé vlastnosti jmelí. „Používá se na kůži, podporuje hojení omrzlin, zánětu kůže, akné, lupenky. Může snížit krevní tlak, zmírnit krvácení, má také diastolické, sedativní, mírně hypnotické, srdeční, diuretické účinky. Je to ale také jedovatá rostlina. Rozdíl mezi léčivou dávkou a škodlivou dávkou je velmi malý. Proto je absolutně zakázáno používat ho na vlastní pěst, bez konzultace s lékařem,“ zdůrazňuje zdravotník.

A jako nadšenec staré kultury a rituálu dodává, že všechny tyto vlastnosti způsobily, že se se jmelím zacházeno s velkým respektem. „Bylo možné ho řezat pouze speciálním nožem nebo srpem, nejlépe vyrobeným z drahých kovů. Lidé se snažili, aby se jmelí nikdy nedotklo země, bylo zabaleno do čistého, bílého plátna,“ vysvětluje.

Jan Michalík z Písku, absolvent lesnických studií v Hranicích na Moravě, student ekologie a ochrany životního prostředí v Olomouci, který se zajímá o současné využití bylin, uvádí, že výskyt jmelí v jarním rituálu je docela možný, protože právě nyní se sbírá pro léčebné účely.

„Nejvhodnější doba pro sbírání jmelí je březen. Nicméně, nejméně léčivých vlastností má, když se sbírá v lednu a srpnu,“ vysvětluje odborník na byliny. A dodává, že listy, nebo dokonce i měkké konce větviček, musí být nasekány ihned po jejich nasbírání, protože velmi rychle ztvrdnou.

Pokud jde o použití v medicíně, Michalik zmiňuje léčbu srdečních onemocnění, kardiovaskulárních onemocnění. „Jmelí je jednou z mála bylin, které účinně léčí aterosklerózu, a tím předcházejí infarktům srdce a mozku. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Používá se také při léčbě rakoviny, při problémech spojených s menopauzou, při epilepsii, pocitu strachu a nervozity. Jmelí také léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá neplodnosti žen a mužů. Zastavuje krvácení,“ vyjmenovává Michalík.

A samozřejmě také zdůrazňuje, že s bylinami, stejně jako s jinými léky, byste měli zacházet opatrně. Zvláště, že jmelí je jedovaté. „A co je důležitější, význam má strom, ze kterého se jmelí sbírá. Nesbírejte jej z topolů, protože jmelí rostoucí na tomto stromě je toxické. Nejlepší léčebné vlastnosti má, pokud je sbíraná z jabloně,“ říká Michalík.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test