ČESKÝ TĚŠÍN / Dvacet let právě slaví Sdružení přátel polské knihy (Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki, SPPK) se sídlem v Českém Těšíně, které vzniklo, aby propagovalo polské čtenářství a literární a vydavatelskou tvorbu Zaolší. Ve středu 6. března se v Městské knihovně v Českém Těšíně konala jako každým rokem členská schůze.  

Předsedkyně SPPK Helena Legowicz shrnula činnost sdružení za loňský rok. Největším předsevzetím bylo setkání s autory z Polska v rámci akce S knihou na kufrech (Z książką na walizkach), které se zúčastnilo šest autorů knih pro děti a mládež, a také akce Já čtu tobě, a ty mně (Ja czytam tobie, a ty mnie). Nutno dodat, že v rámci akce S knihou na kufrech proběhla čtenářská soutěž pro žáky polských základních škol a Literární setkání.

SPPK vydalo také sbírku básní Renaty Putzlacher „Pamięć” (Paměť) s Zbigniewa Kubeczki. Další akcí byl výlet členů sdružení do Katovic, kde navštívili například Centrum vědecké informace a Akademickou knihovnu.

Finanční zprávu předložila pokladnice sdružení Ewa Sikora. Následně minutou ticha byla uctěna památka členek Wandy Kozdry z Kontrolní komise a Haliny Molin.

V letošním plánu akcí je znova S knihou na kufrech a Já čtu tobě, a ty mně. U příležitosti sta let od narození básníka Henryka Jasiczka byl diskutován nápad reprintu jeho Beskydských humoresek (Humoreski beskidzkie). Je možné, že se dalšího vydání této knihy dočkáme v roce 2020.

Na programu byly i volby do výboru sdružení a jeho kontrolní komise. Členy nového výboru SPPK se stali: Helena Legowicz, Marcela Wierzgoń, Ewa Sikora, Anna Pomykacz, Zenon Wirth Joanna Klimsza, kontrolní komise pak Irena Mierzwa, Joanna Schönwald i Aleksandra Zdražil.

Na prvním zasedání nový výbor vybral svého předsedu. Na vedení organizace rezignovala dosavadní předsedkyně Helena Legowicz, která nyní spravuje funkci předsedkyně Polského kulturně-osvětového svazu. Novou předsedkyni SPPK se stala  Anna Pomykacz.

CR

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.