Říkalo se o něm jako o „tvrdém Richardovi“, „velkém mořeplavci z těch největších“. V roce 1999 ho novináři označili jako „sportovce století“.

Když se bohumínský námořník v roce 1972 na jachtě NIKE, ne větší než záchranný člun „Daru Pomorza“, doplavil  do Newportu, cíle své první transatlantické regaty OSTAR (navzdory tomu, že se mu zlomila stěžeň a ztratil několik dnů, aby se vrátil do Plymounthu a opravil ji) získal přezdívku “ Superkamikadze“. Od neděle 10. března je Richard Konkolski také „Super Kolos“.

Minulý víkend mu toto prestižní ocenění udělila porota 21. Celopolského setkání cestovatelů, jachtařů a alpinistů v Gdyni, největšího turistického festivalu v Evropě.

Nenechalo si ho ujít přes 20 tisíc osob. Zúčastnili se stovky přednášek, filmových projekcí, workshopů, výstav a autorských setkání.

Richard Konkolski se prezentoval těsně před slavnostním předáváním cen. Během předávání zazněla tato slova: „Bez přístupu k moři ve své rodné zemi a bez peněz, ale s fantazií, vynikajícími dovednostmi a velkým srdcem, se Richard Konkolski zapsal do historie světové mořeplavby. Přístav, ze kterého vyplouval mnoho let, byl Štětín.“ Bylo také řečeno, že je jedním z nejznámějších mořeplavců na světě. Za cenu poděkoval Richard Konkolski vynikající polštinou.

V bývalém Československu byl prvním (a ve světě osmnáctým) námořníkem, který sám obeplul zeměkouli. Byl první, který ji sám obeplul třikrát a první Evropan, který to udělal v obou směrech. Zúčastnil se třech vydání Atlantické regaty. Porazil dvanáct světových rekordů. A vždy, také v exilu v USA, soutěžil pod československou vlajkou.

Popularita Konkolského se nelíbila tehdejším aktivistů jachtingu v Praze. Dělali mu hodně nepříjemností; nakonec vydali zákaz plavání v oceánech. Mohl splnit své sny pouze tím, že opustil zemi. V roce 1982, kdy byl v Polsku výjimečný stav, utekl se svou rodinou do Ameriky. V komunistickém Československu mu konfiskovali majetek a byl odsouzen k 11 letům vězení.

Pravděpodobně proto se objevila nejenom přezdívka: „nejvíce polský z českých mořeplavců“, ale také „největší český mořeplavec v Polsku“.

Když mu bylo v roce 2014 obnoveno české občanství, rozhodl se vrátit. Usadil se v Dolní Lutyni a nyní tráví více času na souši. Píše a vydává nové knihy o svých cestách. Vydal už jich devatenáct a další má v plánu.

Ve čtvrtek 14. března vyprávěl o svých cestách na setkání Místní skupiny PZKO v Dolní Lutyni.

tob

Na fotografii: Na jachtě „Zawisza Czarny“ v Gdyni, během natáčení pro reportáž Polar TV.

Štítky:

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test