Čtěte nás! Každý den nové informace!

Říkalo se o něm jako o „tvrdém Richardovi“, „velkém mořeplavci z těch největších“. V roce 1999 ho novináři označili jako „sportovce století“.

Když se bohumínský námořník v roce 1972 na jachtě NIKE, ne větší než záchranný člun „Daru Pomorza“, doplavil  do Newportu, cíle své první transatlantické regaty OSTAR (navzdory tomu, že se mu zlomila stěžeň a ztratil několik dnů, aby se vrátil do Plymounthu a opravil ji) získal přezdívku “ Superkamikadze“. Od neděle 10. března je Richard Konkolski také „Super Kolos“.

Minulý víkend mu toto prestižní ocenění udělila porota 21. Celopolského setkání cestovatelů, jachtařů a alpinistů v Gdyni, největšího turistického festivalu v Evropě.

Nenechalo si ho ujít přes 20 tisíc osob. Zúčastnili se stovky přednášek, filmových projekcí, workshopů, výstav a autorských setkání.

Richard Konkolski se prezentoval těsně před slavnostním předáváním cen. Během předávání zazněla tato slova: „Bez přístupu k moři ve své rodné zemi a bez peněz, ale s fantazií, vynikajícími dovednostmi a velkým srdcem, se Richard Konkolski zapsal do historie světové mořeplavby. Přístav, ze kterého vyplouval mnoho let, byl Štětín.“ Bylo také řečeno, že je jedním z nejznámějších mořeplavců na světě. Za cenu poděkoval Richard Konkolski vynikající polštinou.

V bývalém Československu byl prvním (a ve světě osmnáctým) námořníkem, který sám obeplul zeměkouli. Byl první, který ji sám obeplul třikrát a první Evropan, který to udělal v obou směrech. Zúčastnil se třech vydání Atlantické regaty. Porazil dvanáct světových rekordů. A vždy, také v exilu v USA, soutěžil pod československou vlajkou.

Popularita Konkolského se nelíbila tehdejším aktivistů jachtingu v Praze. Dělali mu hodně nepříjemností; nakonec vydali zákaz plavání v oceánech. Mohl splnit své sny pouze tím, že opustil zemi. V roce 1982, kdy byl v Polsku výjimečný stav, utekl se svou rodinou do Ameriky. V komunistickém Československu mu konfiskovali majetek a byl odsouzen k 11 letům vězení.

Pravděpodobně proto se objevila nejenom přezdívka: „nejvíce polský z českých mořeplavců“, ale také „největší český mořeplavec v Polsku“.

Když mu bylo v roce 2014 obnoveno české občanství, rozhodl se vrátit. Usadil se v Dolní Lutyni a nyní tráví více času na souši. Píše a vydává nové knihy o svých cestách. Vydal už jich devatenáct a další má v plánu.

Ve čtvrtek 14. března vyprávěl o svých cestách na setkání Místní skupiny PZKO v Dolní Lutyni.

tob

Na fotografii: Na jachtě „Zawisza Czarny“ v Gdyni, během natáčení pro reportáž Polar TV.

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test