VENDRYNĚ / Nejenom do českotěšínské polské základní školy přijeli studenti ze zahraničí, ale také do vendryňské. Polskou základní školu Szymborske navštívili Číňanka, Indonésanka a Gruzínec. Jelikož předtím byli v ostravské škole, naší redakci sdělili zážitky z obou návštěv, a hovořili i o rozdílech mezi českou a polskou školou.  Nutno zde dodat, že studenti nestudovali pedagogické směry, takže práce s dětmi byla pro ně nová.

– Na začátku byli trochu překvapení, ale myslím si, že to zvládli dobře – sdělila v den jejich odjezdu Katarzyna Běčák, učitelka, která ve vendryňské škole byla koordinátorkou projektu.

Všichni tři studenti byli v České republice poprvé, Giviko byl mimo hranice Gruzie vůbec poprvé. – Je tady krásná příroda. Překvapila i mně pohostinnost zdejších lidí – sdělil zástupce národu, jehož pohostinnost je legendární. – Vůbec jsem nepředpokládal, že se tady budu cítit jako doma – dodal. I dvě studentky budou na vendryňskou školu zajisté dlouho vzpomínat – poprvé totiž viděly sníh, a poprvé v životě udělaly sněhuláka.

Pokud se jedná o pohostinnost, podle Gruzínce se s ní setkal jak v české, tak polské škole. Rozdíly mezi polštinou a češtinou studenti nebyli schopni rozpoznat, ale čeho si všimli, tak rozdílného přístupu žáků z obou škol. – Když srovnávali ostravskou základní školu s tou naší přiznali, že naše děti jsou více nadšené, otevřené – informovala Katarzyna Běčák.

Pokud se jedná o jazykovou bariéru, tak ta mezi žáky vendryňské školy a studenty moc velká nebyla. Hovořilo se anglicky, a jediné, co žákům vendryňské školy občas chybělo, byly některé slovíčka. Nicméně všichni přiznali – nejenom žáci, kteří se hodin účastnili, ale i ti, kteří u sebe doma zahraničního studenta hostili – že jejich angličtina po několika dnech byla o hodně lepší, více plynulá.

Nové vědomosti a procvičování anglického jazyka v praxi se žákům vendryňské polské základní školy zalíbilo natolik, že ihned po odjezdu studentů deklarovali chuť k účasti na projektu v příštím roce.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test