TĚŠÍN / Na přednášku s názvem „Minulost ve skrytých drobnostech – Epigramma in turrim curiae Teschinensis“ vás zve tento pátek Książnica Cieszyńska. Při příležitosti 230. výročí velkého požáru Těšína se bude věnovat jedinečným způsobům, jak zaznamenat tragické a slavné události v dějinách města.

Setkání ze série Cimelia a zvláštnosti ve sbírkách Książnicy Cieszyńské se uskuteční 22. února v 17.00 hod. Přednášet bude Aleksandra Golik-Prus. Představí díla, napsané latinský, epigraf Leopolda Jana Szersznika a píseň Ignaceho Ekhela, která se týkají požáru z roku 1789 a umístění koruny na věž radnice.

„Požáry často navštěvovaly město nad Olzou, a to i přes preventivní opatření. Živel nešetřil hlavně budovu radnice a okolními budovy; požáry vypukly třikrát v letech 1552, 1720 a 1789,“ přibližuje téma přednášející.

Po rekonstrukci byla na zdi radnice umístěna deska s datem roku 1789 a latinský nápis o požáru a mramorová deska věnovaná princi Albertovi Sasko-Těšínskému a jeho manželce Marii Krystyně. Rekonstrukce zahájená v březnu 1800 byla dokončena 1. září slavnostním umístěním na věž koruny, ve které byly uloženy příležitostné dokumenty. Obřad roku 1800 popsal Leopold Jan Szersznik a Ignacy Ekhel.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.