ČESKÝ TĚŠÍN / Nedělní hodina dějin hudby, představení „Dějiny hudby v kostce“, které zahráli 24. února v Českém Těšíně mladí klavírní umělci, se ukázala být magnetem pro všechny generace. Sál Klubu PZKO byl naplněn do posledního místa.

„Dozvíte se něco o dějinách hudby, jak je vidí a slyší umělci Andrzej Molin a Tomáš Vrána, studenti pražské Akademie múzických umění,“ uvedla umělce Małgorzata Rakowska, předsedkyně Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu Český Těšín-Centrum, která spolu se Skupinou PZKO Český Těšín-Sídliště uspořádala akci.

Mladí hudebníci provázeli koncertem dvojjazyčně – Andrzej Molin v polštině, Tomáš Vrána z moravského Mořkova v češtině. Na začátku ukázali své hudební fantazie, když prezentovali, jak sami uvedli, téměř ukradenou skladbu na jeden klavír, čtyři ruce a jednu židli.

Ukradenou, protože obsahovala prvky známých a populárních melodií, skladeb z různých období, která byla protkána improvizovanými prvky. Židle byla pouze pro jednoho hudebníka, což pravděpodobně usnadnilo práci druhému, protože se mohl volně pohybovat za sedícím a přivlastnit si v tu dobu volnou část nástroje.

Krátký rozhovor s hudebníky vedl jejich manažer, otec Andrzeje Molin, který kladl otázky, které dříve poslali posluchači.  Hlediště mělo možnost poznat detaily biografie hudebníku.

Molin nejprve hrál na bicích, pak byl keyboard a klavír, v hudební škole během čtyř let udělal sedm ročníků. Vránu ve věku tři let zaujal klavír, pak byla harfa, triangel, studoval na umělecké škole v v Rožnově pod Radhoštěm.

Setkali se na hudebním gymnáziu v Ostravě, které tehdy fungovalo jako součást konzervatoře. Zkoušeli ve stejné třídě na dvou nástrojích, začali spolu mluvit prostřednictvím hudby, hráli na klavír, jeden odpovídal druhému a tak vzniklo duo.

Zájem o divadlo přišel trochu později. Výsledkem je, že hráním, zpěvem a vyprávěním po dobu sedmi let představují historii hudby jako součást vzdělávacích koncertů ve školách a kulturních domech. Vystupují jako Duo Vrámoll. Každé představení, jak uvádějí, je velký zážitek, protože každé je jiné, snaží se vycítit, co si před konkrétním publikum můžou dovolit.

Nedělní koncert byl padesátý, jubilejní. Před českotěšínským publikem nevystupovali poprvé, jejich skvělé reference přitahovaly publikum, které živě reagovalo po celou dobu. Vynikající podívaná, začínající od příběhu počátků hudby, rytmu, zvuků, uvedl publikum do světa hudby s energií a s humorem.

Zazněly ukázky hudebních děl, zpěv, nápadité kostýmy a rekvizity. Všechny tyto prvky byly dokonale spojené v zábavných scénách, pojednávaly o jednotlivých období v dějinách umění.

Slovo hudba (pol. muzyka) pochází od Múz. Toto prohlášení bylo úvodem do starověkého světa, kde vládl Apollo. Gregoriánský chorál byl příkladem z dalšího období, kánony ukázaly renesanci. Od období baroka se posluchači seznámili s konkrétními skladateli, jejich hudebními díly a životními příběhy – Bachem, Haendlem, Mozartem a Beethovenem.

Slyšeli úryvky skladeb tvůrců romantického období: Chopina, Smetany, Lista. -„Ve dvacátém století každý mohl skládat tak, jak chtěli, novinkou byl jazz,“ vysvětlovali autoři představení. Prezentaci umělců zakončili představením postavy Jaroslava Ježka.

CR

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.