Na obloze bez mraků budeme zítra ráno sledovat úplné zatmění Měsíce. Stojí to za to, protože je to poslední v tomto desetiletí. Následující zatmění Měsíce, ale pouze částečné, bude 16. července 2019 a na úplné si počkáme až do 7. září 2025.
Vstup Měsíce do stínu Země bude v 4:34. Celkové zatmění začne v 5:41 a jeho maximum bude v 6:12. Zatmění bude trvat 1 hodinu a 2 minuty, tj. do 6:43. Pak Měsíc vyjde ze stínu Země. Konec zatmění přijde v 7:51, ale u nás ho neuvidíte, protože měsíc zapadá asi v 7:35.
Nejlepší je sledovat fázi částečného zatmění, když měsíc vstupuje nebo opouští stín Země. Tento jev je v této fázi je dynamický, mění se také temnota oblohy, hvězdy se ukazují nebo mizí v závislosti na tom, jak Měsíce „přibývá“ nebo „ubývá“. Fáze úplného zatmění je statická a vidíme pouze hnědočervený měsíc, což je způsobeno zalomením a rozptýlením slunečního světla v zemské atmosféře Země.
S rostoucí fází částečného zatmění obloha ztmavne, uvidíme stále více a více hvězd a v maximální fázi bude dokonce Mléčná dráha viditelná nízko nad obzorem. Můžeme snadno najít dvě planety v blízkosti jihovýchodního horizontu: velmi světlou Venuši a pod ní slabšího Jupitera. Trochu dále, vpravo a mírně níž, krásně svítí hvězda Antares – nejsvětlejší hvězda v souhvězdí Štíra.
Vpravo od Měsíce bude dobře viditelné souhvězdí Blíženců se svými jasně zářícími hvězdami: Castorem a Pollukem – dvěma bratry, které na oblohu umístila antická mitologie. Výše vlevo, v konstelaci Raka bude viditelná otevřená skupina hvězd M44 nazývána Jesličky.
Roman Strzondała
Štítky: Zwrot astronomicky
Komentáře