TĚŠÍN / „Velká francouzská encyklopedie – největší literární předsevzetí 18. století a summa věku osvícení“ byla předmětem přednášky, kterou Dr. Artur Lewandowski zahajíl letošní cykl „Cimelia a zvláštnosti ze sbírek knihovny v Těšíně“.

Zaměstnanec knihovny, odborník v oblasti filozofie a kultury v rámci úvodu připomněl, co je to osvícení, připomněl myšlenky na Kanta a další filozofy tohoto období.

„V osmnáctém století se začaly objevovat nejrůznější akademie, sdružení vědců a také místy, kde se praktikovala věda, už nejsou klášter ani pracovna myslitele, ale salony a kavárny. Každé velké město ve Francii v osmnáctém století mělo svou akademii,“ přiblížil charakter doby Lewandowski.

Vysvětlil také, že osvícení se rodí v Anglii a že právě Anglie byla domovem tohoto směru. Nicméně, v neuvěřitelně krátké době, za deset let se ujal ve Francii a od té doby Francie napodobovala Anglii v mnoha ohledech, včetně způsobů a oděvů. Poznamenal také, že ateismus je charakteristický pro francouzské, ale už ne britské osvícení.

„Ne všichni filozofové osvícenství byli ateisté,“ uvedl a také představil posluchačům myšlenku deismu, který předpokládá, že Bůh stvořil svět jako hodinář a od té doby tyto hodiny fungují a Bůh v našich životech nezasahuje. Tato idea, kterou nelze nazvat náboženstvím, i když má takové rysy, byl populární mezi učenci tohoto období.

Řečník uvedl, že mezi tisíci (často ještě dnes kontroverzních) filozofických, vědeckých, literárních nebo esejistických děl napsaných v tomto neobvykle plodném století ve všech evropských zemích se žádné nemůže vyrovnat – co se týče redakčního rozsahu a systematický popsaného světa – s Encyklopedií aneb Racionálním slovníkem věd, umění a řemesel. Ve sbírkách Książnicy Cieszyńskiej je celé první vydání – 17 svazků, které si hosté mohli tradičně po přednášce prohlédnout.

(indi)

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test