CIESZYN / Pod tímto názvem se konal 10. listopadu v Divadle Adama Mickiewicze v Cieszyně jedinečný koncert. Jeho protagonisty byli jeden z nejznámějších polských jazzových hudebníků se svým mezinárodním souborem a lidovými kapelami z Těšínského Slezska – Wałasi, Besquidians a Nowina.Program koncertu zahrnoval především písně z Urbaniakova alba „Atma“, které vyšlo v roce 1974 v New Yorku a které zahájilo jeho triumfální pochod americkými a světovými jazzovými scénami. Pozvání autentických lidových hudebníků ke společnému hraní stylizovaných písní bylo skvělým nápadem.

Během dvou zkoušek předcházejících koncert mezi všemi hudebníky – a bylo jich celkem 18! – vznikl výrazný umělecký vztah, který vedl k bravurnímu výkonu všech písní. O tom svědčily nadšené reakce diváků, kteří naplnili divadlo do posledního místa.

S nápadem koncertu přišel Piotr Metz, hudební ředitel programu III programu Polského rozhlasu a pořadatelem koncertu byla těšínská pobočka Polsko-česko-slovenské Solidarity (Katarzyna Dendys-Kosecka, Kinga Ciba, Janusz Legoń), která v květnu letošního roku pozvala do Cieszyna senzační trio Możdżer-Vitouš-Török, které zahájilo 28. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic.
(Ms)

Štítky: , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.