OSTRAVA / Začaly Polské dny v Ostravě. A letos, v souvislosti s oslavou 100. výročí získání nezávislosti, bude program trvat celé dva týdny, až do 11. listopadu. Na co tedy stojí za to vyrazit během prvního týdne Polských dnů a oslavit takto toto výjimečné výročí?

Všichni určitě najdou něco pro sebe. Proběhnou přednášky, výstavy, koncerty, filmová představení. Již dnes večer v literární kavárně Pant (19.00) proběhne debata na téma „Česko-polské ovzduší, aneb dýcháme sPOLeCZné“ Hosté budou mluvit nejen o snech a přáních ohledně boje proti znečištění ovzduší, ale také o činnostech nebo výsledcích výzkumů prováděných tímto směrem.

Od úterý 30. října na Filozofické fakultě Ostravské univerzity se můžete podívat na výstavu „Nezávislé“, která představuje osud výjimečných polských žen, které bojovaly za nezávislost. V divadle Komorní scéna Aréna bude rovněž toho dne instalována výstava, tentokrát fotografická, Jakuba Byrczka. Ve stejný den (17:00) v Centru Pant budou polští a čeští historici diskutovat o tom, jak v roce 1918 vznikala střední Evropa.

Ve středu Agnieszka Wiśniewska představí přednášku „Kultura ve světle politických změn“ (budova bývalého Bauhausu, 18.00). V pátek 2. listopadu ve 14 hod. na Filozofické fakultě Jiří Muryc bude mluvit o architektuře Nové Hutě v Krakově, o dvě hodiny později Michał Przywara přiblíží posluchačům formu a obsah v dílech Witolda Gombrowicze. V neděli 4. listopadu se uskuteční výlet po polských stopách v Ostravě. Jeho účastníci se setkají v 10 hod. na mostě Miloše Sýkory. Všechny tyto události jsou samozřejmě zdarma.

Vstupenky je třeba si koupit pouze na koncerty nebo promítání filmů v Minikině. Více podrobností o programu najdete zde.

kc

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.