STONAVA / Hlavní část XXVI Svátku sborové písně Trojok Śląski, během které byla udělena XXIII Mezinárodní cena prezidenta města Katovice, se konala v neděli 21. října v Domě PZKO ve Stonavě. Byla věnována stému výročí nezávislosti Polska, vzniku Československa a také zřízení Národní rady Těšínského Slezska. Zúčastnily se jí sbory Unie českých pěveckých sborů, Polského kulturně-osvětového svazu v ČR, Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a také Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

S rozhodnutím poroty seznámil přítomné prof. Antoni Reginek. „Jsem velmi rád tomuto pěveckému bratření, kterého jsme se mohli zúčastnit během liturgie,“ uvedl a navázal tím na mši svatou, která byla sloužená předtím ve stonavském kostele sv. Marie Magdaleny za pěvecká sdružení a také soubory, které se účastní festivalu Trojok Śląski. V chrámu zpíval Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Biale pod vedením Jana Borowského.

Letošní ceny Moniuszki převzalo 11 osob nebo souborů, mezi nimi také smíšený sbor Lira z Karviné-Darkova, kterého dirigentem je Beata Pilśniak-Hojka, a předsedou Tadeusz Konieczny, a také Karol Żurek z Českého Těšína, zpěvák několika souborů. Sošky a diplomy a také malé dárky předal vítězům Adam Łęski, ředitel Referatu Promocji Zewnętrznej Urzędu Miasta Katowice, který předal rovněž dopis od primátora města Katovic Marcina Krupy.

V druhé části Trojoka Śląského pěvecké sbory zpívaly v Domě PZKO ve Stonavě, v kostele sv. Josefa v Horní Suché a v kostele sv. Kateřiny ve Vendryni. Ve Stonavě to byly: místní smíšený sbor Stonawa (dyr. Marta Orszulik), Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej, sbor Lira, kterého dirigentka Beata Pilśniak-Hojka dostala od předsedy ŚZChiO Romana Warzechy cenu Złota Odznaka Honorowa ŚZChiO, smíšený sobr Słowiczek z Katowic-Kostuchnej (dyr. Elżbieta Kudala) a smíšený sbor Towarzystwa Śpiewaczego Modus Vivendi z Katowic-Piotrowic (dyr. Oskar Zgoła).

V Horní Suché kromě místního smíšeného sboru Sucha (dyr. Halina Pribula) vystoupil sbor Magnificat ze Świętochłowic (dyr. Maria Słowik-Tudzierz). Ve Vendryni zazpíval sbory z Polska: Chór Mieszany im. Adama Mickiewicza z Rybnika-Niedobczyc (dyr. Wacław Mickiewicz), Stowarzyszenie Śpiewacze Chór SERAF z Rybnika (dyr. Żaneta Wojaczek) a také Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia z Piekar Śląskich (dyr. Iwona Melson).

Akci finančně podpořil Konsulat Generalny RP v Ostravě.

CR

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.