HAVÍŘOV – BLUDOVICE / V sobotu 1.září se uskutečnily 49. Slezské dožínky MK PZKO v Havířově – Bludovicích. Dožínkový obřad předvedl regionální soubor ZR Błedowice. Dožínkový průvod prošel kolem Domu MK PZKO Bludovice na nově rekonstruované podium v zahradě areálu. Dožínkový věnec a pecen chleba nesli v čele původu Filip Babczyński a Ewa Wierzgoń ze ZR Błedowice. Hospodáři dožínek byly manželé Sabina a Andrzej Glacowie. Po převzetí věnce a chleba a poděkování za dary, hospodáři vítali hosty dožínkovými koláči a „miodulou”.

Jako čestní hosté se Slezských dožínek zúčastnili generální konzul PR v Ostravě Janusz Bilski, primátorka Havířova Jana Feberová, radní Havířova Bohuslav Niemiec a pastor Bludovic Vladislav Volny, jr.

Jak nám sdělila kronikářka místního PZKO paní Halina Chmiel, dožínky byly v Bludovicích pořádány již v meziválečném období a členové místní skupiny PZKO se v roce 1969 rozhodli obnovit tuto tradici. Hospodáři dožínek byli vždy, a stále jsou, manželé z řad aktivních členů, kteří během dožínkového obřadu obdrží věnec z obilovin, který symbolizuje úspěšnou sklizeň. Dožínky si za ta léta získaly mezi  mezi členy PZKO i obyvateli Havířova velkou popularitu.

V rámci kulturního programu vystoupily ve dvou blocích soubory ZR Błedowice,  folklórní soubor „Vonička” z Havířova a taneční soubor „Bystrzyca”.  ZR Błedowice představil vázanky těšínských tanců. „Vonička” vystoupila s pásmem „pásla husy”, „pečení chleba” a „řemesla”. „Bystrzyca” předvedla mj. tance żywieckých horalů a východoslovenský „flaškový” tanec. Programem provázeli Barbara Owczarzy a Jakub Staś.

Na zahradě Domu PZKO bylo ve stáncích připraveno bohaté občerstvení, dožínkové koláče, bramboráky, maso na rožni a další. Pro děti byly připraveny různé hry, kuželky a střelnice. Přestože byl kulturní program deštěm na chvíli přerušen, četné přítomné hosty nepřízeň počasí neodradila a po krátké přestávce, kterou vyplnila lidová hudba souboru „Bystřice”, mohl program pokračovat.

Dožínky v Bludovicích byly skvěle připraveny, pořadatelé v čele s předsedou MK PZKO pane Piotrem Chroboczkem mohou být spokojeni, s programem, návštěvou i mírou mladých lidí, kteří se na zdárném průběhu dožínek podíleli.

Zdeněk Huczala

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.