STONAVA / Od posvěcení dožínkového chleba začaly v neděli 26. srpna Stonavské dožínky. Déšť, na který mimochodem zemědělci po mnoha suchých a teplých dnech čekali s netrpělivostí, nepřerušil plánovaný průvod, nicméně pozdější kulturní program se přenesl z venkovní scény do Domu PZKO.

K dávné dožínkové tradici se ve Stonavě vrátili v roce 2011 a od té doby je to každoročně jedna z největších akcí v obci. Hlavním pořadatelem letošních Stonavských dožínek byla Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu ve spolupráci s obcí a Farmou Stonava a také jednotlivými zemědělci. Členové PZKO upekli koláče, o které lidé měli velký zájem, v prodeji byly rovněž bramborové placky.

Průvod kočárů s nejdůležitějšími hosty a také pěkně vyzdobených zemědělských strojů stejně jako každý rok projel celou obcí. Svou cestu začal u Obecního úřadu, jel přes Holkovice a Hořany, vrátil se pak zpět do centra pod Dům PZKO. V průvodu se představily také mažoretky, za nimi pak dechový orchestr. V průvodu šli také představitelé spolků, které fungují ve Stonavě, mj. horníci v uniformách, myslivci a hasiči.

Na scéně u Domu PZKO hrála jablunkovská kapela Lipka. Hosty přivítala moderátorka Izabela Kapias. Nechyběli mezi nimi hospodáři dožínek, představitelé okolních obcí, i těch za Olzou, přítomná byla i předsedkyně PZKO Helena Legowicz. Přijel také, přímo z deštivých Slezských dožínek v Gutech, generální konzul RP v Ostravě Janusz Bilski s manželkou.

Zemědělcům za těžkou práci a všem účastníkům za přítomnost poděkoval starosta letošních Stonavských dožínek Tadeusz Koch, majitel Farmy Stonawa. Předseda MS PZKO Wojciech Feber předal starostovi obce Andrzejowi Febrowi čerstvý dožínkový chléb. Pro všechny bylo připraveno občerstvení zdarma v podobě jedné porce prejtu pro každého.

V kulturním programu v Domě PZKO vystoupily nejdřív soubory PZKO. Jako první se prezentoval pěvecký soubor Chórek, který pracuje v MS PZKO Horní Sucha, která je sousední obcí Stonavy. Členové souboru připravili také překvapení – koláče pro hospodáře akce. Od slezského trojoka „Zasiali górale” začali pak své vystoupení tanečníci souboru Olza z Českého Těšína, kterým k tanci hrála kapela Lipka.

Dalším bodem programu bylo vyhlášení výsledků soutěže na nejlepší dekoraci zahrady, pak zahrála skupina Legendy se vrací. Do pozdního večera se potom lidé bavili na diskotéce DJ Romana Pastorka.

CR

Akci finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR.

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test