POLSKO / V Kończycach Wielkich se konal první den Vojenského pikniku (Piknik Militarny). Historické vojenské vozy a účinkující v historických polských a československých vojenských uniformách z druhé světové války jste mohli potkat v sobotu na náměstí v Těšíně. Představili se tam mezi 10 a 12 hod., a pak odjeli do Kończyc, kde vojenský piknik trval také celou neděli.

Akce, kterou pořádá Obecní kulturní středisko v Hażlachu má název „Vojenský piknik to znamená rodinné setkání s dějinami“ z konkrétního důvodu. Pořadatelé poskytli řadu atrakcí, včetně inscenace bojů na západní frontě (1944) a východní frontě (1945). Ty mohou zaujmout nejen milovníky historie všech věkových kategorií, ale i ty, pro které není historie koníčkem.

Něco jiného je totiž, když se dějiny musíte naučit z knih, a to zejména, když vám učitel dál za úkol připravit se na test, a něco úplně jiného je, když můžete vidět, dotknout se, a dokonce posadit za volant vozidla, které jste viděli ve válečných filmech. Například v televizním seriálu „Čtyři z tanku a pes“. Poprvé totiž návštěvníci Vojenského pikniku budou moci vidět na vlastní oči legendární sovětský tank T-34/85, který vyhrál druhou světovou válku.

Rodinu také na Piknik vzali samotní účinkující v rekonstrukci. Jako např. Magda a Jurek Kawulok z Jaworzna, kteří přijeli na piknik se dvěma syny. 9-letý Dominik se pomalu začíná zajímat rekonstrukcemi válek. Mladší Maciek ještě neumí chodit, ale má už svůj vlastní vůz, který se hodí k této scenérii – autentický dětský kočárek z třicátých/čtyřicátých let XX století ve vojenských barvách.

„Syn jezdí s námi na setkání. Zvláště na těch větších je hodně dětí, takže jim nuda nehrozí,“ těší se otec z toho, že se synovi také líbí jeho koníček. „Tady do Těšína jsme přivezli pouze část zařízení. Stojí za to přijet do Kończyc, kde budou rekonstrukce bitev, gastronomie, střelnice s možností střelby,“ doporučuje Adam Molin z Cieszyn. Učí se ve střední škole jako automechanik a ve svém volném čase je také vášnivý milovník vozidel, ale těch historických vojenských. – Chceme přiblížit lidem historii – vysvětluje myšlenku pikniku Adam.

Na akci nechyběli také lidé z české strany Těšínského Slezska. V Havířově funguje Klub terénních vozidel. Na „Goroliji“ takový klub není, ale jsou zde lidé, kteří na akce tohoto typu rádi jezdí. „Je to takový náš koníček. Jezdíme na tři akce v roce, nejčastěji tady do Polska, protože to máme nejblíž,“ tvrdí Jozef z Hrádku. „V našem klubu jsme začínali od vojenských vozidel, teď jsme náš zájem rozšířili i na ostatní terénní auta. Ale na takové vojenské akce jezdíme, nejčastěji právě do Polska,“ říká Alfred z Orlové.

(indi)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.