ALBRECHTICE / I když je škola malá, funguje již 190 let, a to v prvotní budově. Právě proto byly oslavy jubilea polské školy v Albrechticích tak velkolepé – trvaly až tři dny, od 25. do 27. května.

Škola, která je označovaná za nejstarší aktivní polskou školu, byla během oslav otevřená pro všechny zájemce. – Na výstavě pojmenované Základní a mateřská škola dnes jsme chtěli ukázat, jak hodně změn se událo během těch let. Abychom to přesně zdokumentovali, v jedné třídě jsme umístili staré učebnice, školní pomůcky, lavice s kalamářem, dřevěné penále, dřevěnou tašku na záda, hračky, kroniky, fotografie a také nejstarší kroniku z roku 1839 – uvedla ředitelka školy Jolanta Kożusznik, která zdůraznila, že se výstava těšila velkým zájmem.

Oslavy začaly v pátek 25. května slavnostním představením Škaredé káčátko, které shlédlo 200 dětí z okolních škol, také děti z české školy v Albrechticích. – Další den, v sobotu, do sálu Dělnického domu se jen tak tak vešlo zhruba 300 diváků – prozradila ředitelka.

Po jubileu, které společně s žáky a učiteli slavili také generální konzul RP Janusz Bilski, předsedkyně HV PZKO Helena Legowicz, bývalá ředitelka Iwona Guńka, Marta Kmeť z Pedagogického centra nebo i představitelé ostatních polských škol, začaly radovánky, tentokrát V zemi pohádek.

Byly pohádkové stánky, ve kterých prodávali rodiče převlečení za postavy z pohádek, zajímavé hry a zábavy a také chutné domácí jídlo. Rodiče udělali zabijačku a sami připravili všechny výrobky, maminky pak, společně s členkami Klubu žen MS PZKO, upekly tradiční koláče.

Během svého fungování škola byla několikrát renovována a modernizována, často díky iniciativě ředitelů, rodičů nebo s podporou vedení obce. První zmínky o škole v Albrechticích pocházejí z 17.století, dřevěná budova polské školy existovala už kolem roku 1800 a byla vzdálená od té současné pouze 50 metrů.

kc

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.