ČESKÝ TĚŠÍN / Nezvyklým koncertem klezmerové skupiny Simcha Polský kulturně-osvětový svaz v České republice uctil rok Ireny Sendlerové. Akce, kterou ve středu uspořádal Hlavní výbor PZKO v Domě PZKO v Božkově ulici v Českém Těšíně, v bývalé židovské synagoze, přilákala mnoho hostů z obou stran Olzy.

Přišel mj generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski, pozvání přijala i Janina Zgrzembská, dcera Ireny Sendlerové, a Anna Czerwińska-Rydel, autorka knihy „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” společně s představiteli nakladatelství Literatura.

Hosty přivítala předsedkyně HV PZKO Helena Legowicz. „Polský kulturně-osvětový svaz se tímto koncertem připojuje k oslavám roku této aktivistky. Pouze náhodně se náš koncert věnovaný vzpomínce Ireny Sendlerové a židovské komunity v Těšíně sešel s oslavami roku Ireny Sendlerové po pravé straně Olzy,“ řekla předsedkyně. Připomněla, že Sněmovna Polské republiky určila rok 2018 rokem této hrdinky.

Sendlerová, nazvaná „Matka dětí holokaustu“, pomohla zachránit asi 2500 židovských dětí z holokaustu během druhé světové války. Riskovala život, aby v utajení vyvedla děti z varšavského ghetta a pak pro ně našla přístřeší v polských rodinách, klášterech a pečovatelských domech.

Po koncertu o komunitě Židů v Těšíně a o památkách, které tu zanechali, mluvila Joanna Jurgała-Jureczka, spisovatelka a literární kritik. Pozvaná kapela Simcha, která hrála židovskou hudbu, se dokonale přizpůsobila vzpomínkové atmosféře. Hosté slyšeli písně, svatební díla, tance a modlitby – v hebrejštině a jidiš. Soubor, který tvoří šesti žen, byl založen v roce 2017 v Ostravě. Ve středu hrály: Gabriela Myslikovjanová, Krystyna Bezecny Przyhoda, Jitka Svobodová, Lenka Jurečková, Tereza Pobucká a Kateřina Bílá.

Financováno z rozpočtu Města Český Těšín

(pe)

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.