DOLNÍ LOMNÁ / Již tradičně o velikonoční neděli, 1. dubna, členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Dolní Lomné pozvali diváky na divadelní představení. Místní publikum jako obvykle nezklamalo a přišlo v hojném počtu do hotelu Pod Akáty.


„Takto vypadá velikonoční představení v Lomné vždycky, “ řekl předseda Místní skupiny PZKO z nedalekých Bocanovic Marek Słowiaczek, který uváděl představení místo Bogdana Mruzka, předsedy z Dolní Lomné, který se připravoval na svou roli v kulisách. – Je to situační komedie, jejíž akce bude velmi dynamická a komická.

Divadelníci z Lomné každoročně chystají komedie místních autorů. Tentokrát si vybrali současnou „Aparat czyli Biydnymu krowa mlyka nie dowo a bogatymu aji byk sie łocieli“ Ireny a Jana Czudků v režii Romana Niedoby a Adama Szczuky. Na jevišti vystoupilo jedenáct lidí, včetně několika velmi mladých. Prezentace dialogů jim nezpůsobila mnoho obtíží, protože to byl text napsaný v dialektu. Před představením a během přestávky hrála skupina Bukóń MS PZKO Dolní Lomná.

Za úsilí vynaložené na přípravu představení a zpestření místním Velikonoc poděkovala divadelnímu týmu starostka Lomné Renata Pavlinová. Minutou ticha uctili přítomní památku Bronisława Procnera, který zemřel toho dne ve věku 88 let. Procner byl místním kulturním animátorem, sochařem a folkloristou, a také spolupracovníkem Zwrotu, ve kterém publikoval své texty a kresby.

CR

Štítky: , , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.