CIESZYN / Další setkání v Książnici Cieszyńské v Cieszyně v rámci cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej“ se uskuteční v pátek 23. března v 17:00 hodin v konferenčním sále. Jeho téma bylo nazváno „Jsem zdravý a vede se mi dobře. Dopisy vězňů z koncentračních táborů ve sbírkách Książnicy Cieszyńské.“


O sbírce dopisů z německých koncentračních táborů bude hovořit Rafael Cholewa. „Dopisy z německých koncentračních táborů, se kterými se budete moci seznámit, mají jedinečnou hodnotu jako historické dokumenty, protože většina z nich byla úmyslně zničena vracejícími se vězni, kteří se tímto způsobem snažili překonat noční můry minulosti,“ vysvětluje.

„Čas jde dál a mizí vzpomínky na nejhorší období v dějinách Těšínského Slezska, nacistickou okupaci, během které po dobu šesti let byli jeho obyvatelé vtažení do ničivého stroje třetí říše, který sloužil systematické likvidaci lidí na základě národnostního kritéria. Jedním z nástrojů byly německé koncentrační tábory, v nichž byli uvězněni nebo zabiti lidé, které třetí říše považovala jako nehodné života, nebo lidé podezřelí z nepřátelských aktivit proti nacistickému Německu, jako byli zástupci polské inteligence nebo příslušníci polského odboje,“ vysvětluje Rafał Cholewa.

„Pro vězně koncentračních táborů, kteří byli denně vystavováni smrtí, hladu a vyčerpání a neustálé šikaně, možnost korespondence s rodinou hrála v boji o přežití důležitou roli: dávala naději,“ představuje téma Cholewa.

(red)

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.