KARVINÁ / Letošní 750 výročí první písemné zmínky o Karviné bylo příležitostí pro setkání v Regionální knihovně Karviná-Mizerov. Knihu „Skoro zapómniane. O radostech a strastech staré Karviné“ prezentoval její autor Karol Daniel Kadłubiec.

Kniha sice vyšla už v roce 2002 a nelze jí sehnat mimo knihovnu, u příležitosti výročí Karviné se chystají další dvě nové publikace, které by měly vyjít už v červnu. Společně s Kadłubcem se setkání účastnila ředitelka knihovny Halina Molin, která vymyslela název knihy a byla jednou z překladatelek a také Helena Bogoczová z Městského úřadu, která je iniciátorkou publikace alba s nářečními texty, které jsou součástí knihy. Obě ženy vzpomínaly na období, kdy přípravy knihy vrcholily

Daniel Kadłubiec vysvětlil publiku význam nářečí jako autentického jazyka bývalé Karviné, který je jejím identifikačním prvkem. Zdůraznil, že nářečí není horším, ale pouze jazykem, který se liší od své literární podoby.Kniha „Skoro zapómniane. O radostech a strastech staré Karviné“ obsahuje kapitoly o dějinách Karviné, o hornických koloniích, a hlavně nářeční texty z let 1975-1990.

CR

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.