KARVINÁ / Výstava amatérských tvůrců pojmenovaná The best from BEST se těšila natolik velkým zájmem, že v Regionální knihovně v Karvině-Fryštátu byla zpřístupněná ne do 29. listopadu, ale až do 5. prosince.

Výstava byla pořádána u příležitosti 15 let Uměleckého studia (Pracownia Sztuk Pięknych), které funguje u Družstevního kulturního centra BEST bytového družstva Złote Łany v Bielsku-Bialé. Expozice v Karviné byla první prezentaci studia v zahraničí.

Vystaveny byly práce od 30 tvůrců. Kromě Krzysztofa Dadaka, který je uměleckým vedoucím studia, autory všech dalších obrazů jsou neprofesionální umělci.

Na finisáž výstavy, která nakonec finisáží nebyla, se dostavil generální konzul Polska v Ostravě Janusz Bilski, zástupkyně ředitelky Regionální knihovny Markéta Kukrechtová a vedoucí Oddělení polské literatury Helena Legowicz (dnes rovněž předsedkyně Hlavního výboru PZKO), která nastínila genezi výstavy.

– Naše knihovna nejenom půjčuje knihy a poskytuje informace. Každý měsíc zde máme novou výstavu. Tentokrát se jedná o propagaci polského umění v České republice – vysvětlila.

Slova se ujal i generální konzul Polska Janusz Bilski. – Kultura a umění je nejlepším způsobem k odstraňování rozdílů, jež jsou mezi námi – konstatoval.

Krzysztof Dadak pak vysvětlil, jak Studio umění vzniklo. – Původním záměrem byl klub jehož činnost měla být o arteterapii. Tak vznikla skupina, která má dnes 34 členů. A jak někteří přiznávají, důvod, proč se teď umění věnují je ten, že kdysi, po válce, kdy se řešily úplně jiné problémy, jejich rodiče o žádném umění nechtěli slyšet. Teď, když jsou třeba v důchodu a láska k umění jim zůstala, rozhodli se, že se mu teď budou věnovat.

CR

 

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.