MILÍKOV / Jakým způsobem slavili milíkovští 70 let Místní skupiny PZKO? Samozřejmě divadelním.

Divadelní soubor u příležitosti jubilea nastudoval novou hru Muszymy se pumogać (Musíme si pomáhat) od Ireny a Jana Czudků. Jak se dalo předpokládat, publikum se opět neudrželo smíchy. Hra bude znova k vidění 25. listopadu ve Vendryni.

Před představením své dovednosti předvedly děti z místní polské mateřské a základní školy. Během přestávek mezi vystoupeními hrála kapela Lipka, v jejímž repertoáru se našla i písnička o Milíkově (text napsal Józef Mazur).

U příležitosti jubilea byla vydána publikace popisující dějiny Místní skupiny PZKO. Jejími autory jsou Irena Cieślar a Stanisław Kantor, grafickou stránku si vzala na starost Renata Staszowska, ilustrace pak Blanka Suszka-Szczuka.

Slavnost byla zároveň příležitostí k ocenění dlouholetých členů spolku. Do Zlaté knihy PZKO se zapsali Wanda Kantor a Stanisław Kantor.

MS PZKO v Milíkově-Centrum vznikla 30. listopadu 1947. Tehdy se v hospodě u Mrózka setkalo 32 Poláků, kteří se ještě týž den stali členy PZKO. Prvním předsedou skupiny byl Józef Raszka.

Dům PZKO v Milíkově-Centrum byl slavnostně otevřen 8. září 1984 roku. Slavnosti se tehdy zúčastnilo více než tisíc lidí. Cesta k vlastnímu sídlu však nebyla pro milíkovské nijak lehká.

– Získat všechna nutná povolení a potvrzení od různých úřadů nám trvalo několik měsíců. Když jsme si mysleli, že už všechno máme, ukázalo se, že chybí to nebo tamto povolení. (…) Tehdejší předseda skupiny Stanisław Kantor jezdil do Frýdku na stavební úřad nesčetněkrát, a nejčastěji na motorce. Pamatuje si, že s jedním „lejstrem“ tam byl třikrát v průběhu jednoho týdne – můžeme přečíst v publikaci.

Místní skupina je velice aktivní. Kromě divadelního souboru ve skupině funguje i Klub žen, který každé dva roky připravuje výstavu rukodělných prací. Aktivní je i Klub Seniora a Klub Mladých. PZKO z Milíkova-Centrum se rovněž každoročně účastní Gorolského Święta, na které se dostaví s alegorickým vozem, má i svůj prodejní stánek v jablunkovském Městském lese.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.