REGION / Tři dny strávili na Zaolší zástupci polského Parlamentního výboru pro komunikaci s Poláky v zahraničí (Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą).

Členové komise se nejdříve setkali se zástupci polských organizací a sdružení v Generálním konzulátu Polska v Ostravě. Diskutovalo se o iniciativách mládeže v rámci Sdružení polské mládeže v ČR, o polských médiích a možnostech získání vysokoškolského stipendia v Polsku.

Druhý den, v sobotu 21. října, členové výboru navštívili Dům MK PZKO w Karviné-Fryštátě, základní a mateřskou školu Żwirki a Wigury v Těrlicku a Żwirkowisko. Pak přišlo na řadu setkání se zástupci Polského harcerstva v ČR a se zástupci Školní komise Kongresu Poláků v ČR. Odpoledne se pak hosté z Polska zúčastnili slavnostního večera u příležitosti 70 let Polského kulturně-osvětového svazu, který se konal v Těšínském divadle.

V neděli byla na programu návštěva Domu PZKO ve Vendryni a setkání se starosty obcí Vendryně a Bystřice, pak návštěva Domu PZKO v Mostech u Jablunkova, po kterém hosty provedl předseda tamní skupiny PZKO Andrzej Niedoba. Následně se hosté poklonili památce zavražděných Poláků během 2. světové války u památníku v Mostech u Jablunkova. 

– Naším cílem je udržování kontaktů s našimi rodáky za hranicemi. Návštěvu jsme naplánovali tak, abychom se mohli účastnic galavečera u příležitosti 70 let Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Návštěva byla pro nás velmi přínosná, přesvědčili jsme se o integritě polské národnostní skupiny, o tom, jak skvěle funguje PZKO. Samozřejmě jsme se také setkali s problémy, o kterých jsme neměli ponětí. A proto je dobře, že jsme sem přijeli. Vědomostmi, které jsme zde získali, se podělíme ve Varšavě a během jednání se Senátem, který disponuje finančními prostředky na podporu Poláků a Polonie v zahraničí, na tyto problémy budeme poukazovat – zhodnotila návštěvu předsedkyně polského Parlamentního výboru pro komunikaci s Poláky v zahraničí Anna Schmidt-Rodziewicz.

AS/tnj

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test