Šedesát let oslavil Franciszek Nastulczyk, básník, jež se narodil v Bystřici nad Olší, a zabydlel na stálo v Bielsku-Białe.

– Poprvé jsme se setkali v městské knihovně v Těšíně, kdy u příležitosti životního jubilea 60. let měl svůj slavnostní večer básník Wilhelm Przeczek (rodák z Karviné, který po svatbě rovněž bydlel v Bystřici nad Olší). Bylo to v roce 1996, tehdy jsem v rámci doktorandského studia trávil semestr na pobočce Slezské univerzity v Těšíně u znalce regionální literatury Těšínského Slezska prof. Edmunda Rostra – vzpomíná literární znalec Libor Martinek.

– Následně jsme se s Frankem, tak Franciszkovi říkají přátelé, setkali na několika ročnících básnických festivalů v Brzegu, na které nás zval básník a pořadatel Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich Janusz Wójcik. Setkali jsme se i více na severu Polska, v Więcborku, na mezinárodním básnickém festivalu, který díky grantům pro rozvoj venkova uspořádal básník Paweł Szydeł, jež byl také redaktorem literárního čtvrtletníku Pobocza (přestal vycházet loni). S Frankem jsme byli členy redakce – dodal Martinek.

– Básnické tvorbě Franciszka Nastulczyka jsem se ve Zwrotu věnoval dvakrát – vysvětlil Martinek, který s naším měsíčníkem spolupracuje již řadu let. Poprvé jsem jeho tvorbu interpretoval u příležitosti 55 narozenin básníka v článku Jesień stulecia. Nad poezją Franciszka Nastulczyka (Zwrot, 2012, č. 10, s. 41–43), následně v roce 2015 u příležitosti vydání výběru jeho tvorby v překladu básnířky Lenky Daňhelové Průvodce slepého psa ostravským vydavatelstvím Protimluv; byla to recenze Czeski Przewodnik ślepego psa Franciszka Nastulczyka (Zwrot, 2015, č. 3, s. 34–35).

Franciszek Nastulczyk po ukončení Polské základní školy v Bystřici nad Olší se stal studentem střední lesnické školy v Bílé, maturoval na střední lesnické škole v Hranicích na Moravě. Pak studoval na těšínské pobočce Slezské univerzity v Katovicích, v pedagogickém a filozofickém studiu pokračoval na Jagellonské univerzitě v Krakově, které ukončil v roce 1983. Vzdělání si doplnil postgraduálním studiem informatiky a tělocviku v Bielsku-Białe, kde se oženil a bydlí.

Nadále je aktivním účastníkem literárních akcí na Zaolší. Jako básník debutoval na stránkách Ogniwa v Českém Těšíně v roce 1978. V roce 1985 publikoval v almanachu Spotkanie, tehdy se dostal do hledáčku literární kritiky.

Debutoval sbírkou Tam za pozornie przezroczystym powietrzem (Č. Těšín, 1993), dále vydal Czas i obecność (Č. Těšín,1994), Ćmy i inne wiersze (Bielsko-Biała, 1997), Jesień stulecia (Bielsko-Biała, 2000), Przewodnik ślepego psa (Bielsko-Biała, 2003), Przypadkowa wieczność (Bielsko-Biała, 2006), Hölderlin maluje (Bielsko-Biała, 2009), Milion mściwych okruchów (Mikołów, 2014) a Gra na czas (Bielsko-Biała, 2017).

V roce 2015 se ukázala sbírka jeho básní v češtině Průvodce slepého psa(Ostrava). Básně Nastulczyka najdeme v mnoha antologiích, sbírkách, byly publikovány v tisku, kalendářích. Je rovněž překladatelem, zejména poezie, z češtiny a slovenštiny

Více o poezii Franciszka Nastulczyka, a zejména o jeho posledních sbírkách, se dočtete v článku Libora Martinka v zářijovém čísle Zwrotu.

Redakce se připojuje k narozeninovým přáním.

Štítky: , ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego