KARVINÁ-RÁJ / Po celou neděli 30. července zahrada a Dům PZKO v Karviné -Ráji byl k dispozici účastníkům tradičního Odpustu sv. Anny, který byl spojen se zahradní slavnosti. Jedná se o jednu z nejdůležitějších akcí, kterou pořádá Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Karviná – Ráj.

Jako pokaždé i letos odpust začal v 8. hod. ráno mši svatou v polském jazyce, která se konala v kapli sv. Anny, jež stojí na stejné ulici jako Dům PZKO. Druhá mše, tentokrát v českém jazyce, byla v 10 hod. Odpoledne se konala i bohoslužba.

Karvinský farář Przemysław Traczyk ve své homilií poukázal zejména na roli rodiny, neboť patronka kaple sv. Anna byla matkou Marie, tedy matky Ježíše. Zdůraznil, že rodina je jako domácí kostel a Svatá Rodina je ikonou vzájemnosti. – Nemysleme pouze na sebe, ale na společné dobro – vybízel kněz.

Po duchovním zážitku se účastníci mše vydali do Domu PZKO, kde byla nachystaná nadílka lahůdek. Dámy pod vedením předsedkyně Klubu žen Anny Roman jako každým rokem i letos měly před odpustem plné ruce práce.

Již u vchodu do zahrady se daly koupit odpustkové srdce ručně zdobené, takže se nedalo koupit dva stejná. K občerstvení byly nabízené domácí chlebíčky, odpoledne např. bramborové placky.

Už od soboty se v Domě PZKO prodávalo několik druhů zákusků a koláče s čtyřmi různými nádivkami. K prodeji byly samozřejmě i v neděli.

Na nedělní akci byly k výběru tři obědová menu. K polévce byl k výběru kuřecí řízek s bramborovým salátem, vepřový řízek „naopak“, brambory a zelný salát nebo pečené kuřecí stehno, brambory a salát.

Vedoucí „kuchyňské čety“ Maria Owczarzy vysvětlila, že i když se objevil nápad, aby se tentokrát uvařilo něco jiného, nakonec byl rychle zapomenut, neboť lidé chodí na odpust i kvůli obědu, na který ví, co dostanou.

Všechny přítomné odpoledne přivítal předseda Místní skupiny PZKO Tadeusz Puchała. Akce je příležitosti k setkání se známými, které jsme dlouho neviděli. Stává se také, že se ji účastní rodiny zastoupené několika generacemi. Pořadatelé nezapomínají o dětech, a připravuji pro ně hry a soutěže.

Hlavním bodem kulturní programové nabídky byl koncert karvinského dechového orchestru Malá černá hudba, který je stálící této zahradní slavnosti, a hraje i k tanci. Orchestr rovněž láká na akci české posluchače.

Odpust s zahradní slavnosti je velmi populární. Natolik, že když počasí přeje, jak tomu bylo i letos, stává se, že v zahradě chybí místa k sezení a stoly a křesla je nutno dostavět.

O tom, že akce má dobrou reklamu, se letos pořadatelé dozvěděli den před zahájením akce. A nejednalo se o nijak příjemnou informaci. Dům PZKO měl nezvanou návštěvu – zloděje. Rozbil okno, dostal se do kuchyně a začal vynášet zákusky, maso.

Naštěstí toho moc neukradl, protože byl chycen při činu. Většina jídla byla netknutá. Účastníci akce tak vůbec nepoznali, že nechybělo málo k tomu, aby pořadatelé museli řešit zapeklitý problém čím nakrmit hladové hosty.

CR/tnj

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test