Poslední knížectví ve střední Evropě, které existovalo (ač jako součást rakousko-uherské monarchie) prakticky až do první světové války: Těšínské knížectví, polsky Księstwo Cieszyńskie, jež se rozprostíralo na územích, jež se v současnosti nacházejí uvnitř hranic dvou nástupnických států. Ty spojují společné dějiny, kultura a místní nářečí. A také symboly.

Nedávno se vrátil jeden z nich – rekonstruovaná vlajka Těšínského knížectví, která má šanci stát se symbolem celého regionu. Její propagaci bylo věnováno setkání, které se uskutečnilo 24. března v Domě Narodowym v Cieszyně.

Iniciátory rekonstrukce historické vlajky jsou lidé spojení s nadací Fundacja Volens z Cieszyna a jejich příznivci. Autorem vlajky je Alfred Znamierowski – významný polský heraldik a vexilolog. Během pátečního setkání, které moderoval historik dr Michael Morys-Twarowski o vlajce jako o jednom z prvků místní identity hovořili její autor a také Leszek Lipsa – vedoucí dnes již zaniklého Bratrstva Těšínského knížectví (pol. Bractwo Księstwa Cieszyńskiego), turistický průvodce a majitel lokální turistické agentury, a Paweł Cywiński – geograf, kulturolog a cestovatel, spoluautor projektu post-turysta.pl.

V úvodu Alfred Znamierowski připomněl dějiny vzniku erbu s opolsko-těšínskou orlicí, který se objevil v historických dokumentech již v roce 1222. Zároveň objasnil některé heraldické zásady: „Erb odráží motiv, jaký býval na korouhvi. Pokud má štít modré pozadí, i pole erbu musí být modré. Pokud je orlice vyvedená ve zlaté, neboli ve žluté barvě, stejně tak to musí odrážet i vlajka.“

Samotná rekonstruovaná vlajka se však stala popudem k debatě o regionální identitě a jejím symbolickém ztvárnění, stejně jako o moderní podobě turistiky a prosazování regionální turistické značky. Paweł Cywiński upozornil, že v turistice hraje prim příběh: „Lidé nenavštěvují krásné výhledy nebo pamětihodnosti, ale spíše si přicházejí poslechnout „příběh” dané památky.

Právě on má vliv na to, jak se na památku lidé dívají a zda odcházejí spokojení,” přesvědčoval publikum. Leszek Lipsa, který se s turisty setkává každý den jako průvodce a organizátor turistických akcí, se se svým kolegou stoprocentně shoduje: „Název Těšínské knížectví v sobě skrývá odlišný emocionální nádech než Slezské Těšínsko nebo Těšínsko, neboli názvy, které se často používají při popisu našeho regionu.

Tento název dává člověku pocit příslušnictví k jakési elitní vrstvě, což nás jako obyvatele Těšínského Slezska nesmírně těší. Přesto nejde o uměle vymyšlený název, neboť se odvolává k historickým faktům a proto jsme v jisté míře oprávněni jej používat a díky jeho používání jej stavíme na životaschopných základech,” uvedl dále Lipsa.

Na setkání byla mezi početným publikem tvořeným zájemci o region také řada polských obyvatel české části Těšínska (tzv. Záolší), které vlajka jako kolektivní symbol upoutala: „Jde o další ze symbolů, který spojuje oba břehy Olzy, českou a polskou část Těšínského Slezska. Tento nedávno obnovený historický symbol má šanci stát se senzací. Určitě stojí za to, jej ještě více propagovat.

Všem, kterým záleží na dalším rozvoji česko-polské spolupráce, by také mělo záležet na tom, aby byl tento symbol zapojen do života. Těšínské Slezsko bylo násilně rozděleno a zde máme jeho symbol, který region může znovu spojit,” řekl po setkání redakci Zwrotu Stanisław Kołek, kronikář Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) v Českém Těšíně-Svibici.

Vyvěsil by zrekonstruovanou vlajku na svůj místní Dům PZKO? „Zcela určitě. Pověsil bych tam celkem tři vlajky: polskou, kterou jsme dostali darem od polského Senátu, českou, kterou jsme dostali od Parlamentu ČR, a mezi nimi by se klidně mohla vyjímat vlajka našeho Těšínského knížectví, která nás spojuje. Stejně tak, jako řeka Olza spojuje dva protilehlé břehy a oba národy, nás tedy může spojit i tato vlajka.”
(indi)

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , ,

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Říjen142021

10 tipů na víkend

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
Říjen132021

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

Zemřel Oton Hila
Říjen122021

Zemřel Oton Hila

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
Říjen122021

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
Říjen112021

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
Říjen112021

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
Říjen112021

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!
Říjen092021

Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test