HAVÍŘOV-BLUDOVICE / To byl jubilejní, v pořadí už 90. „Babský bál”. Funkcionáři Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v ČR (PZKO) jej uspořádali v sobotu 18. února v prostorách Domu PZKO v Havířově-Bludovicích.

Vzhledem, k tomu, že Babský bál má již takto dlouholetou tradici a ten letošní byl navíc jubilejní, kladl se důraz na pečlivé propracování pravidel a zásad, které by se měly během bálu dodržovat. Jak hostům hned v úvodu sdělila konferenciérka celé akce Ewa Troszok, základním pravidlem, které je potřeba na babském bálu dodržovat, je výhradně „babská” volenka. Výjimku z tohoto pravidla tvořila jedině slavnostní polonéza, během níž členové tanečního souboru vyzvali účastníky plesové zábavy na taneční parket. Další výjimku představoval jeden tanec během celého večera.

Plesové hosty přivítali s charakteristickým armádním drilem místní soukromí zemědělci, kteří odzpívali příběh celé devadesátileté historie místních babských bálů. Ale ani to nebyl konec jejich vystoupení. Zlatý hřeb programu v jejich podání si místní rolníci ponechali na pozdější večerní dobu. Stálo ale za to, počkat si na ni, neboť přítomní hosté se tak mohli stát svědky kankánu v podání „selského baletu”. Ještě předtím však s elegancí, šarmem a profesionalitou jim vlastní vystoupili mladí členové Regionálního souboru „Błędowice”, kteří u příležitosti letošního okázalého bálu vyměnili tradiční lidové kroje za taneční kreace pocházející ze špičkových tanečních parketů z celého světa. Členové kromě odtančení slavnostní polonézy v úvodu plesové zábavy, k níž mladí členové souboru vyzvali i další účastníky večera, předvedli v pozdější části programu ukázky latinskoamerických a moderních tanců.

Kromě živé hudby k tanci v podání kapely Mr. Baby, ochutnávky kulinárních specialit a švédského stolu bál nešetřil i řadou dalších atrakcí. Dva zvoníci čas od času přikrývali obrovským zvonem vybranou taneční dvojici a o půlnoci došlo i na volbu nositele titulu „Lev salónů Babského bálu 2017”. Ani korunovace vítěze ovšem neznamenala, že by se posléze všichni rozešli domů. Skvělá zábava pokračovala až do pozdních hodin.

(indi)

Překlad: Pygmalion

Štítky: , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.