Karnevalové období je v plném proudu. Až do 28. února se v našem regionu bude každý víkend odehrávat nějaký ten karnevalový bál. Mnoho z těchto akcí pořádají místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v ČR (PZKO).

Již tento pátek proběhne karnevalový rej v Komorní Lhotce, kde svazoví činovníci uspořádali karnevalovou zábavu v místním Kulturním domě, a také v Těrlicku – v Polském domě

Żwirka a Wigury se uskuteční tradiční „Bal pod Samolotami” (Bál pod letadly). V sobotu se zase vyrazí na svůj bál pobavit místní z Bohumína-Skřečoně, zatímco v neděli pořádají karnevaly členové místních skupin v Bystřici a Havířově-Bludovicích.

Přípravy na bál jsou v plném proudu. Očekáváme zhruba 80 účastníků. Na našem kosteleckém bále se lidé pokaždé cítí velmi dobře, protože mohou očekávat skvělou zábavu, chutnou domácí kuchyni a jedinečnou atmosféru,” prozradila nám jedna z organizátorek Bálu pod letadly, Helena Glac. Těrlickým i hostům odjinud zahraje k tanci a poslechu DJ Jan Młynek.

V Bystřici se zase účastníci bálu budou bavit pod taktovkou DJ Bartnického a během večera vystoupí taneční soubor Bystrzyca nebo mistři v latinskoamerických tancích. „Přestože náš bál nepatří k těm největším, očekáváme na něm zhruba 70 až 80 návštěvníků, což se ale těžko odhaduje, neboť právě řádí chřipková epidemie a už mám zprávy o tom, že někteří z pozvaných se bohužel nakonec nedostaví,” řekla ředitelka bystřické Místní skupiny PZKO Lucyna Škňouřil. Jak dodává, na karnevalovou zábavu se většinou dostaví zástupci všech generací včetně početné skupiny mladých lidí: „Atmosféra je u nás vždy skvělá, každý rok si vymýšlíme nové a nové atrakce. Hlavní devízou našeho bálu je domácí kuchyně,” dodala.

O týden později své karnevaly připravují například místní skupiny v Mistřovicích, Bocanovicích a Havířově. Mistřovický „Slezský bál” (Bal Śląski), jehož tradice je dnes již dlouholetá, proběhne v pátek 27. ledna v KaSS Střelnice v Českém Těšíně. Během večera vystoupí kupříkladu VUS Ondráš z Brna nebo Folklórní soubor Suszanie. K tanci zahraje orchestr Rivieras a ke zpěvu všechny přítomné vyzvou členové kapely Olza. Jako obvykle, i tentokrát budou zvláště mile uvítáni hosté odění v lidových krojích.

Vůbec ne hůře, přestože v poněkud odlišném duchu, se budou bavit i hosté tzv. „Balu pod Bocónym”. Tradiční karnevalová zábava, kterou již mnoho let pořádají členové Místní skupiny PZKO v Bocanovicích, se uskuteční 28. ledna v místním Kulturním domě – letos znovu ve stylu „dvacátých let”.

Neméně skvěle se jistě pobaví i hosté bludovického karnevalu. Tradiční bál, který organizují členové místního PZKO, se uskuteční v Domě PZKO. K tanci zahraje DJ Bartnicki a posluchači budou moci ocenit taneční výkony členů souboru Bystrzyca i ukázky latinskoamerických tanců.

V únoru je pro zájemce přichystána i nepřeberná plesová nabídka. Už 18. února se uskuteční jubilejní 90. Babský bál. Mnoho dalších akcí nás ale čeká v závěru masopustního období, tj. poslední víkend před Velkým půstem, kdy se tradičně odehrává řada ostatkových plesů a například pochování basy.

(pe)

Překlad: Pygmalion

 

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.