TĚŠÍN / V pátek 30. prosince Książnica Cieszyńska zve na další setkání z cyklu „Vzácné tisky a další zajímavosti ze sbírek Těšínské knihovny“. 

Setkání, které začne v 17.00 hodin, bude věnováno vydavatelské sérii technických příruček „Samouczek Techniczny Wydawnictwo popularno-naukowe“ (Technický Samouk vědecko-populární nakladatelství), vydaných Brunonem Kotulou v Těšíně v meziválečném období. Prezentaci povede Krzysztof Kleczek.

Před začátkem II světové války se ukázalo v této sérii více než 130 pozic. Knihy z nakladatelství „Samouczki“ se zpopularizovaly, katalogy se prodávaly v knihkupectvích po celém Polsku.

„Samouczki“ se věnovaly např. radiotechnice, fotografii, různým strojům, elektronickým zařízením (zvonky, motory), technickým výpočtům, stavbě modelů, zpracování materiálů, výzkumným nástrojům, chemickým pokusům.

V rámci přednášky se můžeme dozvědět co spojuje „Samouky“ s německým šifrovacím strojem Enigma nebo např. který z  autorů byl spoluzakladatelem Polského Motocyklového Svazu.

Štítky: , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test