E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

TĚŠÍN / Pro milovníky nářečí Těšínského Slezska to byl opravdový duchovní prožitek. 13. prosince na scéně Domu Narodowego v Těšíně se představili vítězové XIII Soutěže nářečí 2016 Po těšínsku, po obou stranách Olzy (Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy).

Soutěž trvala dva dny a zúčastnilo se ji 161 mladých příznivců nářečí – od mateřské po střední školy a samozřejmě z obou – polské i české části Těšínského Slezska. Jejich vystoupení hodnotila komise, ve které zasedli: Jadwiga Wronicz (jazykovědec, bývala profesorka Institutu polského jazyka Polské akademie věd, autorka mnoha vědeckých publikací), Jadwiga Palowska (znalkyně folkloru, dlouholetá vedoucí dětských folklorních souborů v Karviné), Adam Cekiera (zástupce Hornoslezského oddílu sdružení Wspólnota Polska v Katovicích) a Leszek Richter (předseda Národopisné sekce Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu).

Na koncertu vystoupili nejlepší z nejlepších – nejenom držitele prvních míst, ale také druhých a třetích. – Úroveň soutěže každým rokem stoupá, a máme problém s výběrem nejlepších, což nás samozřejmě velice těší – sdělil Richter v návaznosti na fakt přiznání mnoha míst ex aequo.

Dále poukázal na fakt, že je vidět, že děti, které se soutěže účastní, nejsou k ní nuceny. – Hodně důležitý je rovněž mezigenerační vzkaz. A pořad častěji si mládež sama píše texty, což dříve nebývalo. Píší tátové, dědečkové. Když se textů nasbírá o trochu více, vynasnažíme se vydat je – deklaroval Richter.

Soutěž i koncert moderovala Łucja Dusek-Frasncus, která podotkla, že komise nejenom hodnotní, ale i pomáhá, neboť každý se na ni mohl obrátit o radu. Členové jury, stejně jako publikum byli milé překvapení, že se situace ohledně různorodostí textů výrazně zlepšila, a nebyli nuceni, jak tomu kdysi bývalo, poslouchat několikrát stejný text.

Vítězové obdrželi diplomy, velice originální medaile z kostí, které vznikly v ustroňské řemeslnické dílně Beaty a Andrzeje Malců, jak rovněž atraktivní ceny. Slova díků patřila i pořadatelům – Moc děkujeme. Nejde ani o ty ceny, ale o to, co máme v srdci, co chceme předat a dělat. Když vidíme ty naše děti a mládež, které mluví v nářečí, srdce se raduje – konstatovala Łucja Dusek-Frasncus .

Na koncertu byl přítomen předseda HV PZKO Jan Ryłko. Připomněl, že kromě této soutěže, která spojuje Poláky z obou stran Olzy, na české straně se koná recitační soutěž, která napomáhá Polákům ze Zaolší udržet si kontakt s polským literárním jazykem. Richter pak poukázal na to, že pro vítěze tento koncert nebyl poslední. – Jsou zváni na Gorolski Swięto, kde mají možnost vystoupit před publikem čítajícím pět, šest tisíc.

Soutěž pořádali: Národopisná sekce Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v České republice, Těšínské kulturní středisko Dom Narodowy a Hornoslezský oddíl Sdružení „Wspólnota Polska” v Katovicích. Soutěž finančně podpořili: polské Ministerstvo zahraničních věcí (v rámci programu Spolupráce s Polonii a Poláky v zahraničí) prostřednictvím Generální konzulátu Polska v Ostravě a soutěže a Urzędu Marszałkowského Slezského vojvodství v Katovicích.

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.