E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

DĄBROWA GÓRNICZA / Rektorka Vysoké školy podnikání (Wyższej Szkoły Biznesu; WSB) v Dąbrowě Górniczé  Zdzisława Dacko-Pikiewicz a předseda Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v České republice Jan Ryłko v úterý 6. prosince podepsali smlouvu o spolupráci v rámci projektu Znalosti bez bariér – inovativní metody výuky dospělých osob. Smlouva byla podepsána v sále senátu Vysoké školy podnikání.

Projekt je spolufinancován z programu Erasmus+ Vzdělávaní dospělých. – Cílem projektu je vytvoření e-learningové platformy, čili výuka po internetu – vysvětlil předseda Jan Ryłko. – Jedná se o výuku polského jazyka na konkrétní úrovni a výuku informačních technologií. Třetí oblastí je pak podnikání.

Na realizaci projektu se budou podílet čtyři státy po dobu dvou let. Hlavním partnerem je Vysoká škola podnikání v Dąbrowě Górniczé, dalšími partnery jsou PZKO a polské organizace na Litvě a Lotyšsku. – Doufám, že podtextem bude spolupráce těchto zemí, realizace přínosných aktivit pro lidi, kteří bydlí mimo hranice, ale pouze formálně, protože tato spolupráce žádné hranice nemá – vyjádřila se k projektu rektorka.

– Celý projekt může být složen s modulů, počítáme s tím, že v budoucnu přidáme i jiné moduly, podle potřeb učících se. Návrhy budou vítány. Konkrétně na toto téma budeme moci mluvit tehdy, pokud se nám podaří utvořit platformu, ke které bude mít každý přístup – Jan Ryłko.

Dle názoru předsedy, platforma bude nástrojem, jež učitelům v polských školách pomůže zdokonalovat polštinu. Informační technologie mohou pak zaujmout také seniory, neboť jim pomohou v ovládání počítačů či využívání mobilních aplikací. Materiály vztahující se k podnikání pak dovolí lépe poznat názvosloví z oblasti ekonomie, průmyslu, bankovního sektoru apod.

K spolupráci na realizaci projektu pozveme i jiné polské organizace ze Zaolší. Doufáme, že tento projekt usnadní lidem život. E-learningová platforma bude přínosem v oblasti lepšího poznání reality, ve které žijeme a která se neskutečně rychle vyvíjí. Tento projekt fantastický zapadá do činnosti našeho svazu – shrnul předseda.

U podpisu smlouvy v Dąbrově Górniczé kromě předsedy HV PZKO přítomní byli lokální koordinátorka projektu za PZKO Magdalena Ćmiel a projektový manažer HV PZKO Leszek Richter. Za polskou stranu, kromě rektory WSB Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, pak prorektor Marek Walancik, Joanna Kurowska-Pysz, Danuta Morańska, Paweł Urgacz, Krzysztof Orzechowski, dále hlavní koordinátor projektu Romualda Rojowska a finanční koordinátor projektu Małgorzata Małecka-Tomala.

Vysoká škola podnikání v Dąbrowě Górniczé vzdělává odborníky v oblasti ekonomických, společenských a technických věd. Jedná se o soukromou vysokou školu, který funguje na principu neziskových organizací. Kromě vzdělávání se zabývá i výzkumem, provádí také činnost směřující k mobilizaci společnosti v regionu. Její pobočky se nacházejí v následujících městech: Těšín, Żywiec, Krakov, Olkuš. V Čenstochové se pak nachází Centrum postgraduálních studií.

– Na trhu vysokých škol fungujeme dvacátý první rok. Vzděláváme na patnáctí oborech magisterského, inženýrského a bakalářského studia. Máme také právo udělovat doktorské tituly v oblasti ekonomických věd, konkrétně v oboru managementu, takže oblast managementu, logistiky, výrobní techniky, bezpečnosti práce je pro nás klíčová. Stejně jako informatika. Zároveň absolvujeme proces nutný k udělování vědeckých titulů v jiných oborech – představila vysokou školu během setkání s PZKO prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, která je rektorem školy od roku 2008.

Zároveň se zmínila i o oblasti celoživotního vzdělávání. Nejedná se pouze o postgraduální studium, ale také deset univerzit třetího věku a šestnáct dětských univerzit. Když před jedenáctí léty WSB založila dětskou univerzitu, jednalo se v Polsku o druhou univerzitu tohoto typu. – Tato iniciativa má ukázat, že vzdělávání není nudné, že je zajímavé a důležité pro život. Člověk chápe více věcí, což zjednodušuje život. Projekt je zaměřen hlavně na rodiny – zdůraznila rektorka.

Předseda HV PZKO Jan Ryłko představil organizaci, kterou vede. Prezentoval publikace, zejména měsíčník Zwrot, jeho portál, také iniciativu Píšeme spolu či literární soutěže a Slezský kalendář, hovořil o činnosti osmdesátí místních skupin PZKO, uměleckých souborech a nejdůležitějších projektech.

Pracovní část setkání se týkala podstatných předpokladů projektu. Byly ujednány konkrétní kroky realizace projektu týkající se například projektových setkání a skupin, vytvoření e-learningové platformy pro témata: polský jazyk, podnikání a informační kompetence, také o vypracování metodiky pro vzdělávání dospělých a napsaní e-učebnic. Hovořilo se také o propagaci výsledků projektu.

Zástupci PZKO si prohlédli Vysokou školu podnikání zblízka. Průvodcem byl prorektor pro vědu a vedoucí pedagogické katedry na Fakultě aplikovaných věd. Představitelé PZKO navštívili přednáškové sály, Auditorum Maximum, studentský klub či moderní knihovnu, ve které si zblízka prohlédli automaty na půjčování a vrácení knih. O něco déle se představitelé PZKO zdrželi mezi regály s publikacemi WSB.

Je třeba zároveň připomenout, že Polský kulturně-osvětový svaz s Vysokou školou podnikání spolupracoval již dříve. Jednalo se však o pobočku školy v Těšíně. V Dąbrově Górniczé zástupci HV PZKO byli poprvé.

CR/tnj

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Sezóna vánočních trhů začala! Vánoční dílny ve Vendryni
Listopad212022

Sezóna vánočních trhů začala! Vánoční dílny ve Vendryni

V Rzeszowě se koná konference o folklorních festivalech. „Suszanie“ vystoupí jako host
Listopad182022

V Rzeszowě se koná konference o folklorních festivalech. „Suszanie“ vystoupí jako host

10 tipů na víkend
Listopad172022

10 tipů na víkend

Prezident Duda: V tuto chvíli nemáme přesvědčivé důkazy o tom, kdo raketu vypálil
Listopad162022

Prezident Duda: V tuto chvíli nemáme přesvědčivé důkazy o tom, kdo raketu vypálil

Premiér Morawiecki svolává výbor pro národní bezpečnost a obranu
Listopad152022

Premiér Morawiecki svolává výbor pro národní bezpečnost a obranu

Zemřel Jerzy Kronhold
Listopad142022

Zemřel Jerzy Kronhold

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.