BOHUMÍN-SKŘEČOŇ / Autobusové zájezdy nejsou pro Místní skupinu Polského kulturně-osvětového svazu v Bohumíně-Skřečoni ničím novým. Za posledních pár let výbor MS PZKO jich uspořádal několik, například do Mikulova, Nošovic, Rožnova pod Radhoštěm, Kopřivnice. Prozatím poslední výlet, jehož se zúčastnilo 20 osob, a který se konal v sobotu 1.října, byl tentokrát do Polska, do Tarnovských Hor (Tarnowskie Góry).

První zastávkou byl Historický stříbrný důl (Zabytkowa Kopalnia Srebra). Nejdříve se účastníci výletu podívali na multimediální výstavu v muzeum hornictví, pak se pěšky vydali do hloubky 40 metrů, a prošli se trasou dlouhou 1740 metrů. Ta spojovala stři bývalé důlní šachty: Anděl (Anioł), Zmije (Żmija) a Zdař bůh (Szczęść Boże). Během exkurze byly k vidění pracovní místa z 18. a 19. století, taktéž nářadí.

Po prohlídce dolu se členové skřečoňského PZKO vydali do stojícího nedaleko Skanzenu parních strojů (Skanseni Maszyn Parowych), který navazuje na dějiny tarnovského hornictví. Pak se podívali na náměstí a okolí Tarnovských Hor.

Poslední zástavkou byl zámecký komplex Starý zámek (Stary Zamek) v Tarnovicích. Původně renesanční zámek byl postaven v 16. století a patřil rodině Wrochemů. Jeho komplexní rekonstrukce proběhla v létech 2005-2011. Dnes se v zámeckém komplexu, kromě paláce nachází hotel, Hospoda u Worchema, dílny a sýpka. .

DG/ tnj

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test