KATOVICE / Desítky souborů, sborů, divadel, iniciativ – tím vším se můžou pochlubit Poláci v našem regionu. Proč tedy nejsou ve větší míře součástí  kulturní nabídky slezského vojvodství? Tuto otázku řešili účastníci konference Zaolší pro Polsko. Polská kulturní nabídka z českého Slezska, která se konala ve čtvrtek v Regionálním institutu kultury v Katovicích.

Konference se zúčastnili předseda HV PZKO Jan Ryłko, předseda Národopisné sekce HV PZKO Leszek Richter, šéfredaktorka našeho měsíčníku Halina Szczotka a zaměstnanci kulturních institucí slezského vojvodství.

Představitelé z našeho regionu seznámili účastníky konference s bohatou nabídkou kulturní a osvětové činnosti Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Zejména pak představili soubory fungující od Mostů u Jablunkova po Bohumín.

Podrobně popsali činnost jednotlivých sekcí Hlavního výboru PZKO, která může zaujmout partnery ze slezského vojvodství. Byla zdůrazněná i zkušenost PZKO v realizaci nejrůznějších mezinárodních a přeshraničních předsevzetí.

Četní zástupci kulturních institucí slezského vojvodství připravenou prezentaci shlédli s nemalým zájmem. Během pracovní části konference se hovořilo o konkrétních možnostech spolupráce a o nutnosti koordinace spolupráce mezi jednotlivými kulturními institucemi. Objevila se i nabídka vytvoření projektu spolupráce. Účastníci se rozhodli pokračovat v jednáních ještě letos během podzimu.

Konference je součástí projektu Fenomen Zaolzia – zagłębia polskiej kultury, který realizuje sdružení Grupa Twórcza OCOCHODZI, a který je financován polským Senátem v rámci péče této instituce nad Poláky bydlícími v zahraničí.

S/tnj

Štítky: , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.