Michał Zawadzki se 3.září stal novým předsedou Sdružení polské mládeže v ČR (Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Republice Czeskiej, SMP). Michal se podílí na činnosti SMP už od dob gymnázia, tedy pět let. „Vše začalo večery poezie v klubu Dziupla, pak se podařilo realizovat více projektů, například Independent, Českopolské knihování aj.,“ shrnul své začátky v SMP.

Realizujete hodně projektů, objevují se zajímavé nápady

To ano, prozatím posledním dokončeným projektem je zkušebna, která byla slavnostně otevřená v sobotu 17. září v rámci Festivalu v ulici. Nejbližší akci pořádanou SMP bude na konci října ochutnávka piva, tato akce se bude konat již popáté. Zúčastní se ji pivovar z Polska – Fabrica Rara. Každý první pátek v měsíci se v Dziupli koná také Jazz Jam Session.

Projektů máme hodně, zejména jsou to Dny studentské kultury. V rámci této akce se koná například umělecké malovaní stěn před klubem. Některé z projektů skoro nejsou vidět. Jedná se například o spolupráci s organizátory Svátku čaje, na kterém pokaždé máme svůj stánek. Pravdou taky je, že z některých projektů rezignujeme, protože nejsme schopni je sami financovat. Například jsme upustili od pátečních vegetariánských obědů.

Dziupla po mnoho let byla místem, ve kterém studentská kultura jenom vzkvétala. Pak, když si klub pronajal soukromý provozovatel, její reputace klesla. V roce 2008 si klub pronajalo SMP, které se snaží navázat na ty nejlepší doby, které Dziupla zažila.
Dziupla je místem pro kulturu se zákazem kouření. Konají se zde výstavy, koncerty, večery poezie. Problémem je ale pořád její nedávná dost špatná reputace, a někteří jsem prostě kvůli tomu nepřijdou. Že prý to není vhodné místo pro kulturní lidi. Je to paradox, neboť právě tady tu kulturu děláme.
Chtěli bychom realizovat mnoho dalších iniciativ, ale bohužel chybí lidé, kteří by nám v tom pomohli. Jsme schopni vést jakýkoliv projekt – napíšeme ho, vyúčtujeme. Pomáhat mladým lidem realizovat své vlastní vize – to je úkol SMP. Bohužel lidí, kterým se chce něco dělat, ubývá.

V čem je problém?
Společnost prochází změnou, ale na vině není SMP, my se snažíme s tím bojovat. Všichni říkají, že je to z důvodu počítačů, ale je tam ještě jeden problém, na který si pamatuji i ti starší, než jsem já. Když byli v mém věku, kdo jim půjčil Dům PZKO? Dnes je to někdy stejné. Je to pěkně vidět v Gymnáziu, kde část studentů rezignuje na jakoukoliv činnost, protože neustále naráží pouze na problémy. Mládež prakticky vzato nemá žádné slovo. Snažíme se je zaujmout, ale často jsou již plní rezignace.

Koho nejčastěji zajímá práce v SMP, jsou to lidé z gymnázia nebo studenti ?
Je to různé. Ten, kdo chce pracovat, čas si vždy najde. Musíme lidem ukázat, že pokud budou sedět doma tak, jako všichni ostatní, nic nebude, pouze pořád dokolečka dokola práce, dům, škola… toť vše. Je třeba pochopit, že jakákoliv naše práce směřuje k tomu, abychom inspirovali jiné lidi, kteří jsou schopni udělat něco nového, co pak bude inspirovat nás. Prostě sezení doma k ničemu nevede. Jedná se o globální problém, ale není to problém školy, našeho sdružení, ale rodičů, kteří špatně motivují děti, které pak sedí doma a vymlouvají se. Rodiče také musí pochopit, že život v nějakém společenství obnáší jak oběti, tak výhry. Osobně jsem díky SMP poznal hodně zajímavých lidí.

Jaké máš nápady jako předseda SMP?
Nápady mám, ale nechci ještě o nich mluvit. Všeobecně se dá říct, že bychom se měli více otevřít na lidi. Můžeme přece ukázat, že my, tady, zde na místě chceme něco dělat, a ne jenom vykřikovat, že jsme diskriminování. Musíme ukázat bohatství naší kultury, musíme se vždy ukazovat v dobrém světle.

Štítky: , ,

Komentáře


Čtěte také


V sobotu se uskuteční mše na Kozubové
Říjen152021

V sobotu se uskuteční mše na Kozubové

10 tipů na víkend
Říjen142021

10 tipů na víkend

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
Říjen132021

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

Zemřel Oton Hila
Říjen122021

Zemřel Oton Hila

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
Říjen122021

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
Říjen112021

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
Říjen112021

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
Říjen112021

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test