CIESZYN / Včera se na těšínském rynku konalo symbolické otevření truhly, jinak řečeno – byl zahájen třídenní festival lokální kultury Poklady z těšínské truhly. Jedná se o nestandardní spojení tradic Těšínského Slezska se současným uměním, designem, řemeslem a gastronomií.

Letošního otevření truhly se zúčastnilo skoro tisíc žáků místních základních a mateřských škol. Akce se konala na Rynku v Cieszyně a začala přesně ve 12. hod. Truhlu otevřeli starostové Cieszyna a Českého Těšína za účastí představitelů kulturních institucí z obou měst.

Žáci základních škol, mezi kterými byli i žáci z polské základní školy z Českého Těšína, zazpívali nejvíce známé lidové písně, jako: Płyniesz Olzo, Pasała wołki, Ojcowski dom apod. Některé z dětí se na akci dostavily oblečené v lidových krojích. Všechny pak na otázku, zda za rok si opět přijdou společně zazpívat, odvětily jednohlasně „Ano“.

Poklady z těšínské truhly se letos konají již pošestnácté. V rámci festivalu se koná několik desítek akcí, včetně doprovodných. Určitě stojí za to zajít se podívat na některé z nich.

Například v neděli se bude konta Těšínský jarmar řemesel, kterého se zúčastní několik desítek lidových umělců z Polska, Česka a Slovenska. Součástí jarmarku je soutěž o nejlepší těšínský jablkový štrúdl. V neděli také začíná maraton čtení textů napsaných nářečím (ve 13 hod.). Na programu je rovněž koncert věnovaný památce letos zesnulého Kaza Urbasie, který založil horalskou kapelu Torka.

Podrobný program zde.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test