ISTEBNA-GAŃCZORKA / – Devítka patří k Olze – konstatoval v pátek Władysław Kristen u pramene Olzy na Gańczorce, kde se setkání obdivovatelů této řeky konalo již poosmnácté. Pramen navštěvují vždy 9. září, 9 je také slok písně Płyniesz Olzo.

– Jsem rád, že jsou lidé, kteří se o toto místo starají a organizují setkání tohoto typu. Chtěl bych všechny ujistit, že i okresní samospráva bude na prameny Olzy pamatovat. Na polskou národnostní menšinu jsme také nezapomněli – sdělil starosta těšínského okresu Janusz Król.

K prameni přijeli rovněž žáci základních škol č. I. a II. a mateřské školy z Koniakowa. Setkání vedl Władysław Kristen, předseda MS PZKO Český Těšín Mosty. Přečetl báseň o Olze Agnieszki Piegzowé. Pak všichni společně zazpívali všech devět slok písně „Płyniesz Olzo“. Zpívali i ti, jež neznali zpaměti všechny sloky, neboť nad pramenem se nachází tabule s kompletním textem písně.

„Přicházíme k tomuto prameni z různých stran – tak, jako k rodinnému stolu, do rodného domova. Přicházíme ke svým kořenům,“ řekl Józef Szymeczek. Následně citoval básníka Henryka Jasiczka, který v roce 1972 parafrázoval neoficiální hymnu Těšínského Slezska.

Płyniesz Olzo po dolinie, łza drży pod powieką, 
nawet nazwę ci zabrali biedna śląska rzeko. 
Nawet nazwę ci zabrali, Olszą cię ochrzcili,

by się nasi pradziadowie w grobie obrócili. 

„Dnes nejsme k ničemu nuceni, ale tradice také mizí. Nezapomínejme, že těšínský region má dvě plíce – východní a západní,“ shrnul Józef Szymeczek.

Po cestě k pramenům se účastníci autobusového výletu zastavili v Koniakowě u Koczeho Zamku, kde se nachází nejstarší kříž Zemské armády (Armia Krajowa)

AS/tnj

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.