CIERLICKO-KOŚCIELEC / V rámci nedělních akcí k uctění výročí tragického úmrtí Franciszka Żwirka a Stanisława Wigury v Kostelci proběhlo mimo jiné i setkání s Krzysztofem Pawłem Bogoczem, režisérem dokumentárního filmu „Chwała Bohaterom” („Sláva hrdinům“), jehož premiéra se má podle všeho uskutečnit za rok. Snímek pojednává mj. o katastrofě, která se zde stala před 84 lety, ale také o místním Polském domě.

Autor představil hrubý náčrt scénáře v samých hádankách. Film by měl pojednávat o Těšínském Slezsku, o polsko-českém pohraničí a o lidech, kteří jsou s tímto koutem země spojeni, zatímco hlavní osu vyprávění mají tvořit postavy tragicky zahynulých polských letců. Co však mají letečtí hrdinové Żwirko a Wigura společného s pokusem o přechod zelené hranice za výjimečného stavu v Polsku, kdy se režisérův otec snažil dostat na pohřeb svého strýčka, anebo s převezením relikvií sv. Ondřeje Boboly do Zebrzydowic (odkud pochází sám Bogocz), zůstává záhadou, na niž se účastníkům setkání v Polském domě nedostalo konkrétní odpovědi.

Rodina režiséra žije v Záolší, a jak přítomným prozradil, on sám navštěvoval mateřskou školu v Karviné. Bogacz absolvoval žurnalistiku, ale již dlouhá léta pracuje hlavně v oblasti public relations. Je režisérem několika stovek hudebních videoklipů ke skladbám předních polských kapel (mj. Dżem, Püdelsi, Big Cyc, Dezerter, Armia, Pogodno, Żywiołak ad.), autorem množství scénářů k open-air představením a teprve nedávno dotočil film „Cieszyn – City of Reformation”, jehož projekce proběhne příští rok při příležitosti oslav 500. výročí vzniku církevního reformačního hnutí.

(ÿ)

Překlad: Pygmalion

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.