Čeká nás víkend plný zajímavých událostí. Zde je naše nabídka:

1.Setkání u pramene Olzy

Pro turisty je připraven výlet k  prameni Olzy, který se nachází na hoře Gańczorka v Istebné. Autobus odjede v pátek z Českého Těšína v 9 hod. Místo setkání před odjezdem – za autobusovým stanovištěm u Frýdecké ulice.

2.Żwirkowisko

V pátek a v neděli budou v Těrlicku opět vzpomínat na polské letce, kteří zahynuli během neštěstí právě tam. V pátek se u pomníku a následně v Domě PZKO na Kostelci setká mládež, v neděli se pak bude konat bohoslužba a pietní akt u Pomníku letců. Zpřístupněné budou také výstavy Dywizjon 303 i nie tylko a Cichociemni.

3. Zahradní slavnost

Místní skupina PZKO v Dolním Žukově zve na sobotní zahradní slavnost. Zajímavý program začne v 15 hod. v Kulturním středisku. Představí se v něm členové ochotnického divadla, budou i domácí zákusky, bigos, atrakce pro děti. Pořadatelé nabídnou k prodeji také med.

4.Cieszyński przekładaniec

Zpívání, tančení, workshopy lidové tvořivosti, lidové hry a zábavy nejen pro nejmenší – to jsou jen některé z atrakcí, které čekají na milovníky místních tradic. Stačí pouze 10. září navštívit Park Pokoju v Cieszyně, kde se bude konat další ročník akce pojmenované Cieszyński Przekładaniec – czyli co z tą tradycją … . Akce začíná v 14.30 hod.

5. Karvinské varhany

Nevšední zážitek čeká na milovníky varhanní hudby již tuto neděli. V 16 hod. ve fryštackém kostele Povýšení sv. Kříže se uskuteční koncert v rámci festivalu varhanní hudby Karvinské varhany. Zahraje Petr Čech, laureát mnoha mezinárodních ocenění. Zazpívá i sopranistka Eva Dřízgová-Jaroušová, která koncertovala skoro ve všech evropských zemích.

6. Horský běh na Ostrý

Proč se o víkendu nevydat na hory? A proč si u toho rovnou nezaběhat? V neděli se bude konat již sedmý ročník Horského běhu na Ostrý. Start je v 10 hod u Hájenky v Tyře, cíl na Ostrém u chaty. Poběží se v několika kategoriích, oceňování vítězů se bude konat u chaty.

7. Loučení s létem s Radiem Katowice

V sobotu Radio Katowice a těšínská radnice zvou na Loučení s létem. Akce, která začne v 16 hod. bude o hudbě (vystoupí například Wawele, Puton Rock, Jafia), nebudou také chybět stánky místních spolků venkovských žen Slezského kraje, k závěru dospěje také soutěž Radia Katowice a Hornoslezského leteckého sdružení (Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze). Propagace Cieszyna v rádiu potrvá celý den.

8. Pouť v Horní Lomné

Tradiční pouť u hornolomňanského kostela se bude konat v neděli. Bohoslužby budou jak v polském jazyce (v 6.30 hod), tak v českém (v 11 hod.). Pak na místní a návštěvníky čeká mnoho jarmarečných atrakcí.

9. Dny židovské kultury

Všichni, kteří se zajímají o židovskou tradici a kulturu, se mohou vypravit do Cieszyna a Českého Těšína na Dny židovské kultury/Dni Kultury Żydowskiej. Festival začíná v neděli a potrvá celý týden. Na programu jsou koncerty klezmerské hudby, přednášky, workshopy, filmové projekce, výstavy, výlety a divadelní představení.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.